open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 161/626/17
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 25 липня 2019 року

у справі № 161/626/17

Цивільна юрисдикція

Щодо відшкодування шкоди, завданої споживачу або його майну внаслідок використання нафтопродуктів неналежної якості

Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», у якій просив стягнути з відповідача на його користь у відшкодування завданих матеріальних збитків та відшкодувати моральну шкоду.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що діями працівників ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» йому завдано шкоди, внаслідок заправки його автомобіля невідповідним пальним.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково: стягнуто з ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» на користь ОСОБА_1 на відшкодування завданих збитків та відшкодування моральної шкоди.

Апеляційний суд рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Мотивація касаційної скарги: ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» зазначає, що надані ОСОБА_1 докази не доводять того факту, що в автомобіль, яким керував ОСОБА_1, працівником ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» помилково залито бензин марки А-95, а не дизельне паливо. Окрім цього, також не доведено, що рідина в автомобілі позивача за своїми характеристиками була бензином марки А-95 і була заправлена саме на автозаправній станції ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ».

Правова позиція Верховного Суду: постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року № 1442 затверджено Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, які, зокрема, визначають порядок роздрібної торгівлі бензином, дизельним пальним, гасом, маслами, мастилами (далі - Правила № 1442). За загальною нормою Правил № 1442 заправка автомобілів провадиться оператором автозаправної станції або під його наглядом, що покладає відповідальність за заправлення відповідного палива саме на працівника ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ».

Суд виходить з того, що заправка автомобіля, обладнаного дизельним двигуном, бензином з точки зору чинного законодавства є продажем продукції з дефектом, оскільки призвело до виходу з ладу автомобіля позивача. До спірних правовідносин, враховуючи існування між сторонами споживчих відносин, підлягають застосуванню відповідні правила Закону України 1023-XII «Про захист прав споживачів», а також спеціальні правила про роздрібну купівлю-продаж.

Відповідно до ст. 711 ЦК України шкода, завдана майну покупця, та шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю у зв`язку з придбанням товару, що має недолік, відшкодовується відповідно до положень глави 82 ЦК України.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдавач шкоди, а позивач доводить лише факти, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Крім того, у відносинах за участі споживача суд зобов’язаний тлумачити усі сумніви на користь цього учасника як слабшої сторони у таких правовідносинах.

Висновки: згідно з п. 11 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року № 1442, шкода, завдана життю, здоров'ю споживача або його майну внаслідок використання нафтопродуктів неналежної якості, підлягає відшкодуванню суб`єктом господарювання в повному обсязі та в порядку, установленому законодавством.

За загальною нормою наведених Правил заправка автомобілів провадиться оператором АЗС або під його наглядом, що покладає відповідальність за заправлення відповідного палива саме на працівника відповідача. Суд виходить з того, що заправка автомобіля, обладнаного дизельним двигуном, бензином з точки зору чинного законодавства є продажем продукції з дефектом, оскільки призвело до виходу з ладу автомобіля позивача.

Ключові слова: право споживача на належну якість продукції, деліктне зобов’язання, презумпція винуватості, цивільно-правова відповідальність, підстави майнової відповідальності

Правова позиція зроблена на основі відеоогляду судової практики від адвоката Ростислава Кравця

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: