Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 25 квітня 2018 року
у справі № 360/1438/16
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів з Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про призначення та виплату одноразової допомоги
Фабула справи: ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - відділення Фонду, Фонд відповідно), у якому просила визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати призначити і виплатити їй одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю батька.
На обґрунтування своїх вимог ОСОБА_3 зазначила, що під час дорожньо-транспортної пригоди загинув її батько, ОСОБА_4. Оскільки вони з батьком проживали однією сім'єю, позивачка звернулась до відділення Фонду із заявою про виплату одноразової допомоги у зв'язку з його смертю, однак відповідач відмовив їй у здійсненні такої виплати.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії відділення Фонду та зобов'язав призначити і виплатити ОСОБА_3 одноразову допомогу у зв'язку зі смертю її батька в розмірі 5-річної заробітної плати потерпілого. В задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Апеляційний суд ухвалою скасував рішення суду першої інстанції та закрив провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України (у редакції, чинній на момент постановлення цієї ухвали), оскільки зазначений спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_3 вважає, що оскільки спірні правовідносини виникли між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень, а саме Фондом, з приводу виплат, тому відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України цей спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Правова позиція Верховного Суду: юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п. 1 ч. 2 КАС України в указаній редакції).
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Згідно зі ч. 1, 2 ст. 4 Закону України № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі − Закон № 1105-XIV) Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Тобто Фонд є суб'єктом владних повноважень, наділений владними управлінськими функціями.
Відповідно до ст. 17 Закону № 1105-XIV спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Згідно із п. 4 ст. 18 КАС України (у редакції, чинній на час звернення до суду із цим позовом) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
При цьому Велика Палата Верховного Суду зауважує, що позовні вимоги стосуються саме відмови в призначенні та виплаті одноразової допомоги внаслідок смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві, а не встановлення статусу особи, яка перебувала на утриманні потерпілого.
Висновки: Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що за предметним та суб'єктним складом спір про відмову в призначенні та виплаті одноразової допомоги внаслідок смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві має ознаки публічно-правових правовідносин, а отже підлягає розгляду за правилами КАС України.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування зазначених норм процесуального права висловлено Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постанові від 04 квітня 2018 року у справі № 280/1539/15-ц.
Ключові слова: адміністративна юрисдикція, цивільна юрисдикція, з’ясування підсудності справи