Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 23 квітня 2019 року
у справі № 593/1452/16-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо зарахування до трудового стажу періоду догляду за пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду без медичного висновку
Фабула справи: ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – ОУ ПФУ) про зарахування стажу роботи, в якому просив визнати за ОСОБА_2 право на зарахування до стажу роботи період роботи у міжколгоспному райкомунгоспі та період по догляду за престарілою особою; зобов'язати ОУ ПФУ зарахувати ОСОБА_2 до його трудового стажу період роботи у міжколгоспному райкомунгоспі та період по догляду за престарілою особою.
Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з того, що відповідно до записів у трудовій книжці на ім'я позивача ОСОБА_2 він працював шофером легкового автомобіля у міжколгоспному райкомунгоспі. Отримання позивачем компенсації як особа, що здійснює догляд за престарілою, свідчить про те, що він відноситься до категорії застрахованих осіб, на яких розповсюджується дія Закону України № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
Мотивація касаційної скарги: ОУ ПФУ посилається на те, що позивач здійснював догляд за пристарілою особою з 21 серпня 2000 року по 28 лютого 2002 року без висновку медичного закладу про те, що особа потребує постійного стороннього догляду.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. «ж» ст.3 Закону України № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при дотриманні інших умов, передбачених цим Законом, зокрема, особи, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також, зокрема, час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно із Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей інвалідів).
Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.
Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.
Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження або паспорт чи довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.
Висновки: довідкою управління соціального захисту населення районної державної адміністрації підтверджено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення як одержувач компенсацій по догляду за престарілою ОСОБА_5 без заключення лікарсько-консультативної комісії.
З акта обстеження факту догляду за престарілим сільської ради вбачається, що ОСОБА_2 здійснював догляд за престарілою ОСОБА_5 та надавав їй допомогу.
Ключові слова: право на пенсію, справи щодо захисту соціальних прав, спір з Пенсійним фондом України, ПФУ, доказування