Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 листопада 2018 року
у справі № 348/375/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо підстав зарахування до трудового стажу періоду догляду за пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду за відсутності висновку медичного закладу
Фабула справи: ОСОБА_5 звернулась в суд з позовом до об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – ОУ ПФУ) про зобов'язання відповідача зарахувати до її трудового стажу період догляду за престарілим пенсіонером.
Позов обґрунтовано тим, що ОУ ПФУ відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку із тим, що наявний трудовий стаж недостатній для призначення пенсії за віком. Зокрема, недостатність трудового стажу для призначення пенсії зумовлена не зарахуванням до трудового стажу періоду догляду за престарілим пенсіонером ОСОБА_6.
Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з того, що загальний трудовий стаж позивача, включаючи стаж роботи по догляду за престарілим пенсіонером, становить 15 років 01 місяців 06 днів, що є достатнім для призначення пенсії за віком.
Мотивація касаційної скарги: ОУ ПФУ вказав на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права. Він наголошує, що відсутні підстави для зарахування до трудового стажу позивача періоду її догляду за престарілим ОСОБА_6, оскільки в матеріалах справи відсутній доказ, що у зазначений період ОСОБА_6 дійсно потребував постійного догляду.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. «є» ч. 3 ст. 56 Закону України № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду.
Порядок встановлення часу догляду за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду встановлений п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, а саме зазначений час догляду встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів І групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).
Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських, селищних рад народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їхніх сусідів, інших даних.
Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до довідки, яка видана сільською радою, та довідки, яка видана Управлінням праці соціального захисту населення, ОСОБА_5 здійснювала догляд за особою що потребувала стороннього догляду - ОСОБА_6.
На підтвердження спірного періоду догляду за особою, що потребувала стороннього догляду, в матеріалах справи містяться рішення про призначення допомоги; розрахунок розміру допомоги по догляду за престарілим; заява про призначення допомоги; довідка виконкому сільської ради; довідки сільської ради; протоколи та розпорядження.
Висновки: документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.
Ключові слова: право на пенсію, справи щодо захисту соціальних прав, спір з Пенсійним фондом України