Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 червня 2019 року
у справі № 641/463/16-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо виключної компетенції органів адвокатського самоврядування при притягненні адвоката до дисциплінарної відповідальності
Фабула справи: ОСОБА_1 звернулася з позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі - КДКА), Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі - ВКДКА) , третя особа - ОСОБА_2 , в якому просила: визнати дії адвоката ОСОБА_2 протиправними; скасувати рішення ВКДКА; скасувати рішення КДКА про відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката ОСОБА_2; зобов`язати КДКА порушити та розглянути дисциплінарну справу стосовно адвоката ОСОБА_2.
Окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду у, в задоволенні позову відмовив.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 вважає, що тих доказів, які вона надавала до КДКА та ВКДКА було більше ніж достатньо для відкриття дисциплінарного провадження за її скаргою на дії адвоката ОСОБА_2. Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій не дослідили належним чином процедуру прийняття та розгляду скарг органами самоврядування адвокатури, не дослідили факт невідповідності обставин, зафіксованих у рішеннях відповідачів, дійним обставинам справи, у зв`язку із чим дійшли помилкового висновку про відповідність оскаржуваних рішень відповідачів нормам чинного законодавства України.
Правова позиція Верховного Суду: дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI) дисциплінарне провадження складається з таких стадій:
- проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката;
- порушення дисциплінарної справи;
- розгляд дисциплінарної справи;
- прийняття рішення у дисциплінарній справі.
Ст. 38 Закону № 5076-VI передбачено, що заява (скарга) щодо поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, реєструється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури та не пізніше трьох днів з дня її надходження передається до дисциплінарної палати.
Член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань.
За результатами перевірки відомостей членом дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури складається довідка, яка має містити викладення обставин, виявлених під час перевірки, висновки та пропозиції щодо наявності підстав для порушення дисциплінарної справи.
Заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
За ч. 1 ст. 39 Закону № 5076-VI за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката.
Висновки: вирішення питання про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності належить до виключної компетенції дисциплінарних органів, а саме КДКА та ВКДКА, і суд не вправі зобов`язувати відповідачів приймати те чи інше рішення.
Ключові слова: професійні обов'язки адвоката, органи адвокатського самоврядування, дисциплінарне стягнення, ознаки дисциплінарного проступку, тиск на адвоката