Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 грудня 2018 року
у справі № 766/22228/17
Цивільна юрисдикція
Щодо права об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відключати водо- та теплопостачання у разі наявності заборгованості
Фабула справи: ОСОБА_2 звернулась з позовом до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди.
Позовна заява обґрунтована тим, позивача отримала ордер на житлове приміщення - кімнату. Послуги за споживання електричної енергії та квартирну плату вона сплачувала житлово-експлуатаційній конторі, а з 2016 року балансоутримувачем будинку стало ОСББ. Кімната, в якій проживає позивач, не приватизована, вона не є членом ОСББ, сплачує за надані комунальні послуги за лічильником та вважає, що не має заборгованості. На думку позивача, головою правління ОСББ безпідставно збільшено опалювальну площу її кімнати, незважаючи на те, що пристрої опалювання знаходяться лише у кімнаті, а у коридорі блоку та санвузлі такі пристрої не встановлені. На її звернення щодо підстав збільшення опалювальної площі відповідач не надав документів, а рекомендував звернутися до теплопостачальної організації.Згодом року їй було відключено електроенергію у зв'язку з наявністю у неї боргу по сплаті за електроенергію та квартирної плати. Вважає дії голови правління ОСББ щодо збільшення площі опалення, відключення електропостачання, відмови в утепленні квартири, припиненні водопостачання незаконними, та такими, що призвели до порушення її прав та прав її малолітнього сина. Зазначала, що весь час знаходиться у стресовому стані, від неї постійно вимагають кошти без надання належних документів, а відключення електричної енергії порушило її права та права її малолітньої дитини.
Рішенням міського суду позов ОСОБА_2 задоволено частково. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що користування позивачем електричною енергією здійснювалось через установлені приладу обліку, на час відключення кімнати від електропостачання заборгованість зі сплати за спожиту електроенергію була відсутня. Також суд виходив з того, що дії ОСББ з відключення належної позивачеві кімнати від енергопостачання є незаконними, оскільки при їх проведені об'єднанням не дотримано порядку, передбаченого Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), а тому право позивача підлягає поновленню шляхом покладення на відповідача обов'язку з відновлення енергопостачання. Також визнано незаконним відключення відповідачем водопостачання. Суд врахував тривалість проживання позивача разом із малолітньою дитиною у кімнаті без водопостачання й освітлення, яка знаходиться у будинку без газопостачання, вимушені зміни в їх житті та, з урахуванням вимог розумності і справедливості, вважав достатнім і необхідним визначити розмір відшкодування моральної шкоди.
Постановою апеляційного суду апеляційну скаргу ОСББ задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_2 вважає, що апеляційним судом було порушено норми ЦПК України, а саме прийнято докази, які не були надані під час розгляду справи у суді першої інстанції. Вона не є співвласником ОССБ, а тому не повинна виконувати рішення статутних органів відповідача. Позивач зазначає, що вона не отримувала письмового попередження про відключення кімнати від постачання електричної енергії. Приміщення, в яких відсутні опалювальні прибори, не підлягають врахуванню при визначенні загальної опалювальної площі. Відповідач не надав доказів на підтвердження порушення норм щодо прокладки трубо- та електропроводів у будинку.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст. 17 Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіянні збитки, а також у повному обсязі сплачувати встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі.
У відповідності ст. 25 Закону «Про електроенергетику» споживачі електричної енергії мають право на приєднання та підключення до електричної мережі, за умови виконання правил приєднання електроустановок до електричних мереж.
На момент виникнення спору у справі, яка переглядається, взаємовідносини, які виникали у процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулювалися ПКЕЕ.
Відповідно до положень п. 1.2 ПКЕЕ населений пункт - це юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об'єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту; споживачі населеного пункту - це населення, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту, та яке розраховується за використану електричну енергію з населеним пунктом.
ОСББ у розумінні ПКЕЕ є населеним пунктом, а його члени є споживачами населеного пункту.
Відповідно до п. 12.4 ПКЕЕ закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Ураховуючи те, що позивач є споживачем електричної енергії, яка закуповується ОСББ у постачальника (суб'єкта господарювання, який отримав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії), порядок припинення енергопостачання має проводитись у порядку, встановленому у ПКЕЕ.
Відповідно до п. 35 ПКЕЕ енергопостачальник має право відключити споживача у разі: самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному п. 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; неоплати за встановлення нового приладу обліку відповідно до пункту 17 або інших платежів згідно з цими Правилами; невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини споживача.
Висновки: втручання ОСББ «Петровець Бучми 22» у право ОСОБА_2 на безпечне і належне користування житловим приміщенням не може бути за обставин цієї справи визнано правомірним. Внаслідок неправомірних дій відповідача з відключення від енерго- і водопостачання житлового приміщення позивача, у якому вона проживає разом із малолітньою дитиною, є неправильними і призвели до моральних страждань позивача, які виникли у зв'язку із проживанням у складних побутових умовах. При визначенні розміру моральної шкоди, суд першої інстанції врахував обставини, які мають суттєве значення, глибину фізичних та душевних страждань та дотримався вимог розумності і справедливості.
Ключові слова: централізоване опалення, самовільне прокладання трубопроводів, статус гуртожитку, опломбування лічильника