Правова позиція
Верховного Суду України
згідно з Постановою
від 07 березня 2017 року
у справі № 820/19449/14
Адміністративна юрисдикція
Щодо порядку здійснення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість
Фабула справи: ПАТ «Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського» (далі -Товариство) звернулося з позовом до державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України, державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів (далі - ДПІ) про визнання бездіяльності протиправною і стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (далі - ПДВ).
Окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов частково: визнав протиправною бездіяльність ДПІ щодо неподання нею до органу державної казначейської служби висновку про повернення Товариству бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 19 830 818 грн 52 коп. та постановив стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 19 830 818 грн 52 коп., у тому числі за: листопад 2013 року - 1 194 362 грн 26 коп., квітень 2013 року - 999 147 грн, липень 2013 року - 300 091 грн, квітень 2014 року - 5 174 499 грн 26 коп., травень 2014 року - 7 520 391 грн, червень 2014 року - 4 642 328 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Вищий адміністративний суд України ухвалою постанову окружного адміністративного суду та ухвалу апеляційного адміністративного суду залишив без змін.
Мотивація заяви про перегляд: ДПІ зазначає про неоднакове застосування судом ст. 200 ПК та положень Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39 (чинного на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок).
Правова позиція Верховного Суду України: відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Послідовність дій державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ врегульована у ст. 200 ПК.
За п. 200.7 цієї статті платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації
Згідно з абз. 2 п. 200.15 ст. 200 ПК після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Порядком визначено механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування ПДВ.
За змістом п. 9 Порядку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування ПДВ з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку.
На підставі наведеного нормативного регулювання був зроблений висновок, що бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури і на умовах, установлених ст. 200 ПК та Порядком, на підставі податкової декларації і заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку.
Цей порядок не передбачає бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення безпосередньо (водночас) зі здійсненням судового контролю над рішеннями податкових органів, ухвалених за результатами перевірки сум ПДВ, заявлених до відшкодування або окремо від здійснення такого контролю.
Висновки: відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а звідси - суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості.
Ключові слова: документальна позапланова виїзна перевірка, податковий кредит, зменшення податкових зобов'язань