Правова позиція
Верховного Суду України
згідно з Постановою
від 16 вересня 2016 року
у справі № 2а/0570/17001/2012(21-881а15)
Адміністративна юрисдикція
Щодо порядку бюджетного відшкодування ПДВ
Фабула справи: ПАТ «Донагроімпекс» (далі - Товариство) звернулося з позовом до державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України (далі - ДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України, Управління Державної казначейської служби про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість (далі - ПДВ).
Окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду, позовні вимоги задовольнив.
Вищий адміністративний суд України ухвалою рішення судів попередніх інстанцій залишив без змін.
Мотивація заяви про перегляд: ДПІ посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції п. 1.8 ст. 1, пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі - Закон № 168/97-ВР).
Правова позиція Верховного Суду України: відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Алгоритм дій державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ врегульовано у ст. 200 ПК.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п. 200.7 ст. 20 ПК). Кабінет Міністрів України постановою від 17 січня 2011 року № 39 затвердив Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість (чинного на час виникнення спірних правовідносинах; далі - Порядок), яким визначено механізм їх взаємодії.Відповідно до абз. 2 п. 200.15 ст. 200 ПК після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
За змістом п. 9 Порядку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування ПДВ з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку.
Висновки: бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених ст. 200 ПК та Порядком, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку. Цей порядок не передбачає бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення безпосередньо (водночас) зі здійсненням судового контролю над рішеннями податкових органів, ухвалених за результатами перевірки сум ПДВ, заявлених до відшкодування або окремо від здійснення такого контролю. Колегія суддів наголошує, що відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості.
Ключові слова: бюджетна заборгованість з податку на додану вартість, від'ємне значення ПДВ, заява про повернення суми бюджетного відшкодування, виключні повноваження податкових органів