Правова позиція
Верховного Суду України
згідно з Постановою
від 17 листопада 2015 року
у справі № 2а-18442/11/2670(21-4371а15)
Адміністративна юрисдикція
Щодо відшкодування з Державного бюджету України податку на додану вартість
Фабула справи: ТОВ «Енерготерра» звернулося до суду із позовом до до державної податкової інспекції районі управління Державної фіскальної служби України(далі - ДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України (далі - ГУ Держказначейства, Держказначейство відповідно), у якому просило визнати протиправнимии та скасувати податкові повідомлення-рішення і стягнути з Державного бюджету України через ГУ Держказначейства бюджетну заборгованість з податку на додану вартість (далі - ПДВ) у розмірі 5 642 154 грн.
Окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду, задовольнив позовні вимоги.
Вищий адміністративний суд України залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій.
Мотивація заяви про перегляд: ДПІ зазначає про неоднакове застосування судом касаційної інстанції пп. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.7.1 - 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (чинного на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 168/97-ВР).
Правова позиція Верховного Суду України: бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом Державної казначейської служби з дотриманням процедури та на умовах, встановлених ст. 200 ПК та Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку. Цей порядок не передбачає бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення безпосередньо (водночас) зі здійсненням судового контролю над рішеннями податкових органів, ухвалених за результатами перевірки сум ПДВ, заявлених до відшкодування, або окремо від здійснення такого контролю.
Висновки: відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості.
Ключові слова: відшкодування ПДВ, право на бюджетне відшкодування ПДВ, податковий кредит