Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 листопада 2024 року
у справі № 917/119/24
Господарська юрисдикція
Щодо підстави для незастосування п. 1-6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ
ФАБУЛА СПРАВИ
Акціонерне товариство "Райффайзен Банк" звернулося до господарського суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства "Сервіс Ойл" (далі - Боржник).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвент Груп" подало заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство Боржника.
Ухвалою господарського суду, залишеною без змін постановою апеляційного господарського суду, зокрема, відкрито провадження у справі про банкрутство Боржника.
ОЦІНКА СУДУ
Пунктом 16 розділу "Перехідні та прикінцеві положення" КУзПБ (що набрав чинності 29.07.2023) врегульовано окремі питання провадження та застосування процедур банкрутства у період дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення чи скасування.
Абзацом 9 вказаного пункту КУзПБ передбачено окремі підстави для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство за заявою кредитора, зокрема, якщо вимоги кредитора (кредиторів) не задоволені внаслідок збройної агресії проти України, у тому числі через перебування єдиного майнового комплексу боржника на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
Зазначена заборона поширюється і на ті правовідносини й випадки, що існували до набрання з 29.07.2023 чинності відповідною нормою, однак не раніше 24.02.2022, оскільки передбачені цією нормою обставини / події (початок збройної агресії проти України, перебування єдиного майнового комплексу боржника на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях відповідно до визначеного законом переліку тощо) як причини, за яких вимоги кредитора (кредиторів) не могли бути задоволені боржником, відбулися до моменту врегулювання зазначених правовідносин відповідним законом.
З огляду на те, що норма пункту 16 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" КУзПБ не містить інших умов, крім тих, що в ній наведені, її застосування не залежить від строків виникнення в боржника боргу, що став підставою для звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство (до / після початку збройної агресії російської федерації проти України).
Вирішення питання про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника потребує врахування наявності між сторонами господарських правовідносин, у яких у боржника утворилася заборгованість перед кредитором, причини виникнення такої заборгованості, а також перебування активів, єдиного майнового комплексу на території, яка з 24.02.2022 була включена до переліку територій можливих бойових дій, та відсутність у підприємства боржника майна на території України, підконтрольній органам державної влади України.
Правлінням Національного банку України з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи ухвалено постанову від 24.02.2022 №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (далі - Постанова №18), згідно з пунктом 15 якої зупинено здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками резидентів держави, що здійснила збройну агресію проти України.
Запроваджені пунктом 15 Постанови №18 обмеження не є такими несприятливими наслідками саме повномасштабної збройної агресії російської федерації, а навпаки є заходами, що застосовуються щодо резидентів російської федерації та Республіки Білорусь (безпосередньо чи опосередковано через юридичні особи, бенефіціарними власниками яких вони є) як держав, що здійснили збройну агресію проти України / сприяли їй. Тобто особа (резидент російської федерації / Республіки Білорусь або створена ним юридична особа), щодо якої застосовано Постановою №18 відповідні наслідки, не є постраждалою від збройної агресії проти України в розумінні пункту 16 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" КУзПБ.
ВИСНОВКИ: запровадження Постановою №18 особливостей щодо здійснення видаткових операцій за рахунками та поширення відповідних обмежень на Боржника як юридичну особи, кінцевим бенефіціарним власником якої є резидент Республіки Білорусь, не можна вважати тими обставинами, що свідчать про незадоволення вимог його кредиторів саме внаслідок збройної агресії проти України в розумінні пункту 16 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" КУзПБ.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ініціювання процедури банкрутства, обмеження НБУ, підстави виникнення вимог кредитора