Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 листопада 2024 року
у справі № 911/2794/21 (911/3542/23)
Господарська юрисдикція
Щодо обов’язку арбітражного керуючого направляти умови продажу майна боржника уповноваженій особі засновників боржника
ФАБУЛА СПРАВИ
У межах справи №911/2794/21 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Вінстар" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бориспільський комбікормовий завод" про визнання недійсними відкритих торгів, протоколу електронного аукціону та договору купівлі-продажу.
Рішенням господарського суду у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
Постановою апеляційного господарського суду рішення господарського суду залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Частиною 1 ст. 48 КУзПБ врегульовано, що учасниками зборів кредиторів боржника з правом вирішального голосу є конкурсні кредитори, визнані господарським судом у попередньому засіданні та внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів. У зборах кредиторів боржника можуть брати участь з правом дорадчого голосу: кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника; кредитори з вимогами щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян; конкурсні кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання; представник працівників боржника; уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника; представник органу, уповноваженого управляти державним майном; арбітражний керуючий.
Положення ч. 6 ст. 48 КУзПБ передбачають, що на час дії процедур банкрутства збори кредиторів обирають комітет кредиторів у складі не більше ніж сім осіб. Вибори комітету кредиторів проводяться відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх на зборах кредиторів, визначених відповідно до частини четвертої цієї статті. Кредитор, який має 25 і більше відсотків голосів, автоматично включається до складу комітету кредиторів. Якщо загальна кількість кредиторів не перевищує сім осіб, усі кредитори автоматично включаються до складу комітету кредиторів. Під час проведення процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, утворений відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 5 ч. 8 ст. 48 КУзПБ до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення, зокрема, про надання згоди на продаж майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) та погодження умов продажу майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) у процедурі санації відповідно до плану санації або у процедурі ліквідації банкрута.
Частинами 8, 9 ст. 48 КУзПБ, серед іншого визначено, що у роботі комітету мають право брати участь з правом дорадчого голосу арбітражний керуючий, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, забезпечений кредитор, у разі необхідності представник органу, уповноваженого управляти державним майном, і представник органу місцевого самоврядування. Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів.
Отже, Уповноважена особа засновників (учасників) Боржника має право брати участь у роботі комітету кредиторів з правом дорадчого голосу.
Водночас, як правильно зауважили господарські суди, така особа не є безпосередньо членом комітету кредиторів у розумінні ч. 6 ст. 48 КУзПБ, оскільки членами комітету кредиторів є саме кредитори з відповідною кількістю голосів, яка визначається пропорційно до розміру грошових вимог до боржника.
При цьому, положення ч. 4 ст. 75 КУзПБ передбачають, що арбітражний керуючий зобов'язаний направити умови продажу членам комітету кредиторів та протягом 20 днів з дня, коли вони одержали чи мали одержати умови продажу, скликати комітет кредиторів. Якщо майно є предметом забезпечення, арбітражний керуючий зобов'язаний направити умови продажу забезпеченому кредитору.
ВИСНОВКИ: вимоги ч. 4 ст. 75 КУзПБ не містять обов'язок арбітражного керуючого направити умови продажу крім членів комітету кредиторів іншим учасникам комітету кредиторів, зокрема Уповноваженій особі засновників Боржника.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: процедура продажу майна боржника, правовий статус арбітражного керуючого, оскарження результатів торгів