Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 19 грудня 2024 року
у справі № 331/3598/23
Кримінальна юрисдикція
Щодо дій апеляційного суду у разі, якщо апеляційну скаргу подав захисник і не додав до неї оформлених належним чином документів, які підтверджують його повноваження
Фабула справи: ухвалою колегії суддів суду першої інстанції продовжено обвинуваченому ОСОБА_7 запобіжний захід у виді тримання під вартою строком на два місяці включно без права внесення застави у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Оскарженою ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу захисника ОСОБА_5 на зазначену ухвалу місцевого суду повернуто на підставі п. 2 ч. 3 ст. 399 КПК України у зв`язку з тим, що скаргу подано особою, яка не має права її подавати. Клопотання захисника ОСОБА_5 про поновлення йому строку на апеляційне оскарження ухвали колегії суддів суду першої інстанції залишено без розгляду.
Мотивація касаційної скарги: захисник ОСОБА_5, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та положень ст.ст. 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та призначити новий розгляд у цьому суді. Вважає рішення апеляційного суду про повернення апеляційної скарги передчасним та таким, що не ґрунтується на матеріалах кримінального провадження. Мотивує тим, що ордер на представництво інтересів ОСОБА_7 в апеляційному суді міститься в матеріалах судової справи, а у разі виявлення недоліків апеляційної скарги суд апеляційної інстанції повинен був залишити скаргу без руху і надати строк на їх усунення особі, яка її подала.
Правова позиція Верховного Суду: право особи на апеляційне оскарження спрямоване насамперед на реалізацію гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права на справедливий суд. Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.
Ст. 396 КПК України регламентовано вимоги до апеляційної скарги, а положеннями ст. 399 цього Кодексу передбачено перевірку поданої скарги судом на предмет додержання вимог ст. 396 КПК України й встановлено, які рішення приймає суд у разі їх порушення.
Зокрема, згідно з ч. 5 ст. 396 КПК України якщо апеляційну скаргу подає захисник, представник потерпілого, до неї додаються оформлені належним чином документи, що підтверджують його повноваження відповідно до вимог цього Кодексу.
Ч. 1 ст. 399 КПК України передбачено, що суддя-доповідач, встановивши, що апеляційну скаргу на вирок чи ухвалу суду першої інстанції подано без додержання вимог, передбачених ст. 396 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, в якій зазначаються недоліки скарги і встановлюється достатній строк для їх усунення, який не може перевищувати п'ятнадцяти днів із дня отримання ухвали особою, яка подала апеляційну скаргу.
Висновки: у разі, якщо апеляційну скаргу подав захисник і не додав до неї оформлених належним чином документів, які підтверджують його повноваження, суддя-доповідач постановляє ухвалу про залишення скарги без руху, в якій зазначаються допущені недоліки скарги й надається строк для їх усунення.
Ключові слова: повноваження адвоката, недоліки апеляційної скарги, забезпечення права на апеляційне оскарження