Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 червня 2018 року
у справі № 908/1604/17
Господарська юрисдикція
Щодо процедури закінчення розгляду справи укладенням мирової угоди
ФАБУЛА СПРАВИ
Державне агентство резерву України звернулось до суду з позовом до державної організації "Комбінат "Зірка" та товариства з обмеженою відповідальністю "Ромпетрол Україна" про визнання недійсним правочину, укладеного Державним агентством резерву України та Товариством, який має назву "Мирова угода на стадії виконання рішення".
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду: у задоволенні позову про визнання недійсним правочину, укладеного Організацією та Товариством, який має назву "Мирова угода на стадії виконання рішення", відмовлено; провадження в частині скасування ухвали господарського суду припинено на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК України в редакції, чинній до 15.12.2017.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з нормами ГПК України в редакції, чинній на момент прийняття судових рішень судом першої та апеляційної інстанції:
- відмова позивача від позову, визнання позову відповідачем і умови мирової угоди сторін викладаються в адресованих господарському суду письмових заявах, що долучаються до справи. Ці заяви підписуються відповідно позивачем, відповідачем чи обома сторонами. До прийняття відмови позивача від позову або до затвердження мирової угоди сторін господарський суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи є повноваження на вчинення цих дій у представників сторін. Мирова угода може стосуватися лише прав і обов'язків сторін щодо предмету позову. Про прийняття відмови позивача від позову або про затвердження мирової угоди сторін господарський суд виносить ухвалу, якою одночасно припиняє провадження у справі (стаття 78);
- господарський суд припиняє провадження у справі, якщо, зокрема, сторони уклали мирову угоду і вона затверджена господарським судом (частина перша статті 80);
- окремо від рішення місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали місцевого господарського суду, зокрема, про затвердження мирової угоди (пункт 9 частини першої статті 109);
- господарський суд припиняє провадження у справі, якщо, зокрема, спір не підлягає вирішенню в господарських судах України (пункт 1 частини першої статті 80).
Одним із способів вирішення господарського спору є мирова угода сторін, яка може стосуватися лише прав і обов'язків сторін щодо предмета позову (частини перша і третя статті 78 ГПК України). Мирова угода підписується особами, уповноваженими представляти сторони в господарському суді (стаття 28 ГПК України).
В ухвалі про затвердження мирової угоди у резолютивній частині докладно й чітко викладаються її умови і зазначається про припинення провадження у справі (пункт 7 частини першої статті 80 ГПК), а також вирішуються питання, пов'язані з судовими витратами у справі.
Отже, мирову угоду не можна розглядати як договір у цивільно-правовому розумінні і визнавати недійсною у позовному провадженні, оскільки порядок її укладання та затвердження регламентовано відповідними положеннями ГПК України.
ВИСНОВКИ: затвердження судом мирової угоди з одночасним припиненням провадження у справі є одноактною (нерозривною) процесуальною дією і не може розглядатися як два самостійних акти - окремо щодо затвердження мирової угоди і щодо припинення провадження.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: забезпечення права на апеляційний перегляд, наслідки укладення мирової угоди, оскарження ухвал суду першої інстанції