Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Ухвалою
від 20 грудня 2021 року
у справі № 1005/7133/2012
Цивільна юрисдикція
Щодо процесуального правонаступництва у разі витребування кредитором права вимоги, відчуженого за недійсним (нікчемним) правочином
ФАБУЛА СПРАВИ
у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Сведбанк» до ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_1, про звернення стягнення на предмет іпотеки, ТОВ «Файненс Компані», подало до суду заяву про заміну позивача у справі та заміну стягувача у виконавчому провадженні на ТОВ «Файненс Компані».
Ухвалою суду першої інстанції заяву ТОВ «Фінансова компанія «Файненс Компані» задоволено частково. Замінено сторону у виконавчому провадженні по примусовому виконанню рішення суду у справі № 1005/7133/2012 з ПАТ «Омега Банк» на його правонаступника - ТОВ «Файненс Компані». У задоволенні вимог в іншій частині відмовлено.
Постановою апеляційного суду ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Ухвалою Верховного Суду касаційну скаргу залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.
КГС ВС відмови у відкритті касаційного провадження.
ОЦІНКА СУДУ
У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу (частина перша статті 55 ЦПК України).
У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (стаття 442 ЦПК України).
Тлумачення частини першої статті 512 ЦК України дозволяє стверджувати, що відступлення права вимоги є одним із випадків заміни кредитора в зобов`язанні, яке відбувається на підставі правочину. Відступлення права вимоги не є окремим видом договору, це правочин, який опосередковує перехід права. Відступлення права вимоги може відбуватися, зокрема, внаслідок укладення договору: (а) купівлі-продажу чи міни (частина третя статті 656 ЦК України); (б) дарування (частина друга статті 718 ЦК України); (в) факторингу (глава 73 ЦК України).
По своїй суті заміна кредитора в зобов`язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу.
ВИСНОВКИ: суди встановили, що на підставі договору про відступлення права вимоги, укладеним між ПАТ «Омега Банк» і ТОВ «Файненс Компані» до ТОВ «Файненс Компані» перейшло право вимоги за кредитним договором, позичальник ОСОБА_1 і договорами, укладеними на забезпечення виконання основного зобов'язання - іпотечні договори. За таких обставин, суди зробили обґрунтований висновок про задоволення заяви.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: захист прав кредитора, підстави процесуального правонаступництва, підстави заміни кредитора