Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 05 листопада 2024 року
у справі № 127/3135/23
Цивільна юрисдикція
Щодо визначення вартості майна подружжя, що підлягає поділу
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати за нею право власності на 1/2 частку квартири; стягнути з відповідача на її користь компенсацію вартості 1/2 частки спільного автомобіля в сумі 430 107,00 грн.
Суд першої інстанції рішенням позов задовольнив.
Апеляційний суд постановою рішення суду першої інстанції скасував і ухвалив нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя та стягнення коштів задовольнив.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини першої статті 69 СК України дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.
Відповідно до статті 70 СК України у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Вирішуючи спори між подружжям про майно, судам необхідно встановлювати обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства, з`ясовувати джерело і час його придбання. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу (статті 60, 69 СК України, частина третя статті 368 ЦК України), відповідно до частин другої і третьої статті 325 ЦК України можуть бути будь-які види майна, за винятком тих, які згідно із законом не можуть їм належати (виключені з цивільного обороту), незалежно від того, на ім`я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом.
У разі, коли під час розгляду вимог про поділ спільного сумісного майна подружжя буде встановлено, що один із них здійснив його відчуження чи використав його на свій розсуд проти волі іншого з подружжя і не в інтересах сім'ї чи не на її потреби або приховав його, таке майно або його вартість враховується при поділі.
ВИСНОВКИ: вартість майна, що підлягає поділу, визначається виходячи з дійсної його вартості на час розгляду справи. У разі відчуження майна одним із подружжя проти волі іншого з подружжя та у зв`язку з цим - неможливості встановлення його дійсної (ринкової) вартості визначенню підлягає ринкова вартість подібного за своїми якостями (технічними характеристиками) майна на час розгляду справи. Такий підхід є гарантією справедливої сатисфакції особі у зв`язку з припиненням її права на спільне майно.
Аргументи касаційної скарги про те, що стягненню підлягає компенсація вартості спірного автомобіля в розмірі 2 500,00 грн, оскільки цей автомобіль було продано за 5 000,00 грн, є безпідставними, адже така вартість вочевидь не відповідає ринковій; відповідач не надав жодного доказу про ринкову вартість автомобіля станом на час розгляду справи, ніж та яка зазначена позивачем.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: майнові спори подружжя, правовий режим спільної власності, порядок поділу майна подружжя