Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 16 жовтня 2024 року
у справі № 456/769/22
Кримінальна юрисдикція
Щодо можливості подання касаційної скарги, виконаної рукописним текстом на папері, який на звороті містить інший текст
Фабула справи: слідчий суддя відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_6 про виправлення описки в ухвалі суду.
На вказану ухвалу ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, за результатом розгляду якої суддя апеляційного суду постановив ухвалу про повернення апеляційної скарги у зв`язку з тим, що ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, яка виконана рукописним нечитабельним текстом на папері, який на звороті містить тексти, що не стосуються судочинства, і це слід розцінювати як неповагу до суду та зловживання правом на доступ до правосуддя.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_6 зазначає, що КПК України не містить обмежень щодо можливості подання апеляційної скарги, написаної рукописним текстом, а також не передбачає такої підстави для повернення апеляційної скарги як незрозумілість почерку. Тому вважає, що апеляційний суд, повернувши його апеляційну скаргу, допустив істотне порушення вимог КПК України, тому така ухвала є незаконною
Правова позиція Верховного Суду: у п.п. 1, 2 та 17 ст. 7 КПК України вказано, що зміст і форма кримінального провадження повинні узгоджуватися із загальними засадами кримінального провадження і, зокрема, із забезпеченням права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
Відповідно до змісту ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому зазначеним Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.
Відповідно до ч. 3 ст. 399 КПК України апеляційна скарга повертається, якщо: 1) особа не усунула недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, в установлений строк; 2) апеляційну скаргу подала особа, яка не має права подавати апеляційну скаргу; 3) апеляційна скарга не підлягає розгляду в цьому суді апеляційної інстанції; 4) апеляційна скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
Однак, як убачається з матеріалів провадження, жодної із вищезазначених обставин судом апеляційної інстанції встановлено не було.
Вирішуючи питання про повернення апеляційної скарги ОСОБА_6, суддя у своїй ухвалі вказав, що скарга виконана рукописним нечитабельним текстом на папері, що на звороті містить поліграфічні тексти, які не стосуються судочинства.
Пославшись на положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Конституції України щодо неповаги до суду та загальні засади здійснення кримінального провадження, визначені КПК України, в частині поваги до людської гідності, суддя дійшов висновку, що зазначене вище розцінюється як прояв неповаги до суду та зловживання правом доступу до правосуддя, тому повернув апеляційну скаргу.
Однак такі висновки апеляційного суду не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки судом не було встановлено жодної з обставин, передбачених ч. 3 ст. 399 КПК України, які можуть бути підставою для повернення апеляційної скарги.
Висновки: КПК України не містить обмежень щодо можливості подання касаційної скарги, виконаної рукописним текстом, а також щодо можливості подання скарги на папері, який на звороті містить інший текст, за умови, що це не перешкоджає можливості прочитати текст самої касаційної скарги.
Ключові слова: вимоги до апеляційної скарги, гарантії доступу до правосуддя, реалізація принципу інстанційності, ознаки неповаги до суду