Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 07 жовтня 2024 року
у справі № 755/6898/21
Кримінальна юрисдикція
Щодо повноважності прокурора продовжувати строки досудового розслідування в об'єднаних кримінальних провадженнях, у яких початок строку досудового розслідування мав місце до 16 березня 2018 року
Фабула справи: ухвалою суду першої інстанції кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_12 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Ухвалою апеляційного суду ухвалу районного суду залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: прокурор акцентує, що продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні заступником Генерального прокурора відповідало умовам, визначеним розд. 4 «Прикінцеві положення» та розд. 6 «Прикінцеві положення» Закону № 2147-VIII, оскільки такі рішення приймалися у справі, у якій відомості про кримінальне правопорушення були внесені до ЄРДР до введення в дію таких змін. Тобто продовження строків досудового розслідування входило до його повноважень, а отже, було здійснено уповноваженим суб'єктом, та було продовжено в межах строків, визначених КПК України.
Правова позиція Верховного Суду: у провадженнях, унесених до ЄРДР до 16 березня 2018 року, саме до компетенції прокурора відповідного рівня входило повноваження щодо продовження строків досудового розслідування, а у провадженнях, які було внесено після цієї дати, - таким повноваженням вже наділявся слідчий суддя.
Проте питання, щодо якого має висловитися об'єднана палата, стосується повноважності прокурора відповідного рівня продовжувати строки досудового розслідування в об'єднаних кримінальних провадженнях.
Відповідно до ч. 7 ст. 217 КПК днем початку досудового розслідування у провадженні, виділеному в окреме провадження, є день, коли було розпочато розслідування, з якого виділено окремі матеріали, а у провадженні, в якому об'єднано матеріали кількох досудових розслідувань, - день початку розслідування того провадження, яке розпочалося раніше.
Законодавець Законом № 2147-VIII доповнив вказану статтю частиною 7. До цього часу відповідного положення кримінальний процесуальний закон не містив.
Однак можливість об`єднання кримінальних проваджень була й до внесення зазначених змін. А це означає, що існував напрацьований практикою підхід щодо визначення дати початку досудового розслідування в об`єднаних чи виділених провадженнях і раніше, а законодавець лише унормував і законодавчо закріпив алгоритм визначення початку перебігу такого строку.
Колегія суддів об`єднаної палати вважає, що саме такий порядок визначення початку перебігу строку досудового розслідування, який станом на сьогодні визначено у ч. 7 ст. 217 КПК України, є логічним й обґрунтованим, а тому має бути застосованим до визначення початку досудового розслідування в усіх об`єднаних провадженнях.
Таким чином, положення КПК України, які стосуються продовження строків досудового розслідування, у тому числі в частині компетентного суб`єкта для ухвалення такого рішення, безпосередньо пов`язані з тим, коли почався перебіг строку досудового розслідування.
Якщо йдеться про об`єднання матеріалів кількох досудових розслідувань, таким днем є день початку розслідування того провадження, яке розпочалося раніше; якщо йдеться про початок досудового розслідування у провадженні, виділеному в окреме провадження, то таким днем є день, коли було розпочато розслідування, з якого виділено окремі матеріали.
Висновки: у кримінальних провадженнях, внесених до ЄРДР до 16 березня 2018 року, а також у тих провадженнях, що були об'єднані або виділені з інших, у яких початок строку досудового розслідування мав місце до вказаної дати, продовження строків досудового розслідування належить до компетенції прокурора відповідного рівня.
Якщо строк досудового розслідування в таких провадженнях було продовжено слідчим суддею, то таке продовження відповідає гарантіям, визначеним кримінальним процесуальним законом, оскільки судовий контроль на етапі досудового розслідування є підвищеною гарантією контролю за дотриманням прав і свобод учасників кримінального провадження.
Ключові слова: межі повноважень прокуратури, нагляд за здійсненням досудового розслідування, темпоральна дія закону, зворотна дія закону у часі