Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 жовтня 2024 року
у справі № 160/17962/23
Адміністративна юрисдикція
Щодо розповсюдження на вітчима положень абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, у якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови в оформленні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та ненадання довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 6 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом направлення йому на поштову адресу, довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 6 частиною першою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, у задоволенні позову відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 16 травня 2023 року, зокрема, з метою оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
У якості правової підстави для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивач зазначив абзац 6 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років).
Відповідно до абзацу 6 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Отже, визначальними для вирішення цього публічно-правового спору є встановлення факту виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років ОСОБА_1.
ОСОБА_1 є вітчимом дитини своєї дружини.
відповідно до приписів частини першої та другої статті 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою статті 157 цього Кодексу.
Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею (частина друга статті 157 СК України).
Водночас загальний порядок здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов'язків закріплено у статтях 14, 15 СК України.
Сімейні права є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі.
Згідно з частиною першою статті 260 СК України, якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
ВИСНОВКИ: оскільки обов`язок по вихованню дитини з інвалідністю, приписами частини другої статті 157 СК України покладено на її батька, а відповідно до частини першої статті 260 СК України вітчим реалізовує таке право на добровільних засадах, відсутні обґрунтовані підстави вважати, що на позивача, за обставин цієї справи, розповсюджуються положення абзацу 6 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави відстрочки від мобілізації, правовий статус вітчима, процедура мобілізації