Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 11 жовтня 2023 року
у справі № 755/8691/15-к
Кримінальна юрисдикція
Щодо порядку відібрання зразків почерку
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком суду першої інстанції ОСОБА_9 засуджено до покарання у виді позбавлення волі: за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190 КК - на строк 5 років з конфіскацією майна, за ч. 3 ст. 358 цього Кодексу - на строк 4 роки.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначено ОСОБА_9 покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років з конфіскацією майна.
Відповідно до статей 44, 49 КК ОСОБА_9 звільнено від кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 358 цього Кодексу, а кримінальне провадження в цій частині закрито у зв`язку із закінченням строків давності.
За цим же вироком ОСОБА_7 засуджено до покарання у виді позбавлення волі: за ч. 4 ст. 190 КК - на строк 6 років з конфіскацією майна, за ч. 3 ст. 358 цього Кодексу - на строк 4 роки.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначено ОСОБА_7 покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років з конфіскацією майна.
Відповідно до статей 44, 49 КК ОСОБА_7 звільнено від кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 358 цього Кодексу, а кримінальне провадження в цій частині закрито у зв`язку із закінченням строків давності.
Апеляційний суд ухвалою скасував вирок суду першої інстанції стосовно ОСОБА_7 в частині засудження останньої та призначення їй покарання за ч. 3 ст. 358 КК. Цією ж ухвалою звільнив ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 358 КК на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 указаного Кодексу у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження в цій частині закрив на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК. Виключив із вироку рішення про призначення ОСОБА_7 остаточного покарання за сукупністю злочинів на підставі ч. 1 ст. 70 КК. Постановив уважати ОСОБА_7 засудженою за ч. 4 ст. 190 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років із конфіскацією майна. Строк відбування покарання ОСОБА_7 вирішено обчислювати з 15 березня 2023 року.
На підставі ч. 5 ст. 72 КК (у редакції Закону України № 838-VIII від 26 листопада 2015 року) зараховано ОСОБА_7 у строк відбуття призначеного покарання строк попереднього ув'язнення.
У решті вирок суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Як регламентовано ч. 1 ст. 245 КПК (у редакції, чинній на момент відібрання зразків), у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом.
На виконання вимог зазначеної статті слідчий відібрав у ОСОБА_7 зразки для почеркознавчої експертизи та склав відповідний протокол, який вона підписала без жодних зауважень і доповнень та зазначила, що зразки почерку та підпису надала особисто, за власною згодою.
Колегія суддів уважає необґрунтованими доводи захисника щодо недопустимості висновку почеркознавчої експертизи через відсутність постанови слідчого про відібрання зразків почерку ОСОБА_7.
ВИСНОВКИ: положення ч. 2 ст. 245 КПК вказують на необхідність дотримання вимог ст. 241 КПК в ході отримання біологічних зразків в особи. Таким чином, приписами статей 241, 245 КПК встановлено обов`язок прийняття дізнавачем, слідчим, прокурором постанови під час проведення освідування та відібрання біологічних зразків у особи для проведення експертизи.
Зразки почерку та підписів не є біологічними зразками, а тому їх отримання за згодою обвинуваченої без відповідної постанови не є порушенням вимог кримінального процесуального закону і не зумовлює визнання недопустимими доказів, отриманих у результаті цієї слідчої дії.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проведення слідчої дії, правова природа біологічних зразків, порядок проведення експертизи