Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 серпня 2024 року
у справі № 140/5720/24
Адміністративна юрисдикція
Щодо забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки
ФАБУЛА СПРАВИ
Товариство з обмеженою відповідальністю «Імперія Азарту» (далі - Товариство) звернулося до окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС, в якому просило суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС.
Одночасно з позовною заявою позивач подав до суду заяву про забезпечення позову, відповідно до якої Товариство просило суд зупинити дію наказу Головного управління ДПС «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Імперія Азарту»» до набрання судовим рішенням у цій справі законної сили.
Ухвалою окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою апеляційного адміністративного суду, заяву про забезпечення позову задоволено
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з положеннями частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється в безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (частина друга статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України).
Розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані заявником для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує дійсна і реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, а також у очевидності ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Під час вирішення питання щодо забезпечення позову обґрунтованість позову не досліджується, оскільки питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті та не можуть вирішуватись ним під час розгляду клопотання про забезпечення позову.
Відповідно до пункту 94.10 статті 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Водночас, строк розгляду адміністративного позову, визначений Кодексом адміністративного судочинства України, тривалістю 30 днів, з моменту відкриття провадження у справі.
ВИСНОВКИ: невчинення дій щодо зупинення дії наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків може призвести до накладення адміністративного арешту на майно позивача у справі. Вказане свідчить про те, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно перешкодити в ефективному захисту оспорюваних прав та інтересів позивача, за яким останній звернувся до суду, оскільки може призвести до зупинення видаткових операцій на рахунках позивача і, в свою чергу, зупинення господарської діяльності позивача.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави забезпечення позову, умови вжиття заходів забезпечення позову, порядок накладення адміністративного арешту, оскарження рішень податкового органу