Правова позиція
Касаційного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 05 червня 2024 року
у справі № 725/5934/22
Кримінальна юрисдикція
Щодо огляду місця події
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком суду першої інстанції ОСОБА_10 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 307 КК України, і призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 7 років з конфіскацією майна, крім житла.
Апеляційний суд ухвалою вирок суду першої інстанції змінив. Перекваліфікував дії ОСОБА_9 з ч. 2 ст. 307 на ч. 1 ст. 309 КК України, призначив йому покарання у виді штрафу в розмірі 51 000 грн. У решті вирок залишив без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частин 1, 6 ст. 34 Закону України «Про національну поліцію» поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.
Зокрема, частиною 1 ст. 237 КПК України, передбачено, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп`ютерних даних.
За приписами ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР. Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається. Огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до внесення відомостей до ЄРДР, що здійснюється негайно після завершення огляду.
ВИСНОВКИ: огляд місця події є єдиною слідчою дією, що у невідкладних випадках може проводитись до початку внесення даних про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Отже, підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у певній процесуальній формі. Без наявності такої інформації проведення огляду місця події не допускається.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: процедура поверхневої перевірки, порядок проведення слідчих дій, порядок проведення огляду місця події