Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 28 травня 2024 року
у справі № 522/2378/22
Кримінальна юрисдикція
Щодо значення факту попереднього притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства при кваліфікації діяння за ст. 126-1 КК України
ФАБУЛА СПРАВИ
Суд першої інстанції вироком засудив ОСОБА_7 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК, до покарання у виді арешту на строк 6 місяців.
Апеляційний суд ухвалою скасував вирок суду першої інстанції та закрив на підставі п. 1 ч. 1 ст. 284 КПК кримінальне провадження стосовно ОСОБА_7 за ст. 126-1 КК у зв`язку з відсутністю події кримінального правопорушення.
ОЦІНКА СУДУ
Кримінальна відповідальність за ст. 126-1 КК настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.
Об`єктивну сторону зазначеного кримінального правопорушення складають діяння, що виражаються в систематичному насильстві в формах фізичного, психологічного та економічного насильства.
Невід`ємною ознакою домашнього насильства, передбаченого диспозицією статті 126-1 КК, є його систематичність, тобто вчинення ряду діянь, кожне з яких окремо може й не містити ознак цього злочину, але у сукупності призводить до наслідків, визначених диспозицією цієї статті КК.
Словосполучення «систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства» описує діяння. Закінченим кримінальне правопорушення вважається з моменту вчинення хоча б однієї із трьох форм насильства (фізичного, психологічного чи економічного) втретє, у результаті чого настав хоча б один із вказаних в законі наслідків. При цьому не має значення, чи було відображено в адміністративному протоколі поліції, в обмежувальному приписі чи в іншому документі факт перших двох актів насильства.
Факт документування має значення для доказування систематичності, але не більше ніж інші передбачені законом докази. Тому не має значення, чи було відображено в адміністративному протоколі поліції, в обмежувальному приписі чи в іншому документі факти актів насильства. Відповідно систематичність домашнього насильства, яке наполегливо продовжує вчиняти винувата особа, у тому числі, але не виключно, може бути підтверджена попереднім притягненням її до адміністративної відповідальності не менше двох разів за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК, є також наслідки у вигляді фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.
Однак суд апеляційної інстанції не врахував те, що ОСОБА_7 органом досудового розслідування обвинувачувався у вчиненні стосовно потерпілих як домашнього психологічного, так і економічного насильства, а наявні в матеріалах кримінального провадження протоколи про вчинення адміністративних правопорушень та постанови суду за результатами їх розгляду стосуються притягнення ОСОБА_7 до адміністративної відповідальності лише за фактом сімейного насильства, яке полягало у агресивній поведінці та нецензурній лайці в бік потерпілих.
Тобто суд апеляційної інстанції не зважив на вчинення ОСОБА_7 у період з 01 липня до 19 листопада 2021 року стосовно потерпілих домашнього насильства економічного характеру.
ВИСНОВКИ: попереднє притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства за умови подальшої повторюваності вчинення протиправних дій стосовно певної потерпілої особи чи осіб і настання конкретних наслідків, які визначені законодавцем як більш тяжкі, ніж ті, що зазначені в законодавстві України про адміністративні правопорушення, не свідчить про подвійне притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, а підтверджує систематичність дій винуватої особи.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: злочини проти життя та здоров'я особи, склад домашнього насильства, протидія домашньому насильству, відповідальність за домашнє насильство