Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 10 квітня 2024 року
у справі № 737/641/20
Кримінальна юрисдикція
Щодо правових наслідків початку проведення слідчого експерименту в кабінеті слідчого
ФАБУЛА СПРАВИ
Суд першої інстанції вироком визнав винуватим ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України, та призначив йому покарання у виді позбавлення волі строком на 8 років.
Апеляційний суду хвалою вирок суду першої інстанції залишив без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з ч. 1 ст. 240 КПК України з метою перевірки і уточнення відомостей, які мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, слідчий, прокурор має право провести слідчий експеримент шляхом відтворення дій, обстановки, обставин певної події, проведення необхідних дослідів чи випробувань.
Водночас вирішуючи питання про допустимість даних, отриманих під час слідчих експериментів, місцевий суд зазначив, що вказані слідчі дії відповідають вимогам ст. 240 КПК України. Учасникам були роз'яснені приписи ст. 63 Конституції України, право на захист, права та обов`язки згідно з КПК України, з`ясовані, чи зрозумілі їм їх права. Протоколи за результатами проведення слідчих експериментів свідки та підозрюваний підписали без жодних зауважень, заяв та клопотань від них не надходило.
ВИСНОВКИ: та обставина, що слідчі експерименти починалися у кабінеті слідчого не є порушенням приписів КПК України, оскільки отримання відомостей під час проведення слідчого експерименту (з дотриманням встановленого законом порядку) є складовою належної правової процедури цієї процесуальної дії, що разом з іншими її сутнісними компонентами дозволяє досягнути її мети і вирішити поставлені завдання.
Отже, інформація, яка відображена у протоколах слідчих експериментів містить дані саме про відтворення дій, обстановки, обставин події, проведення необхідних дослідів та випробувань, а отже вказані слідчі дії були проведені у відповідності до ст. 240 КПК України та повністю відповідають легітимній меті слідчого експерименту.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проведення слідчих дій, процедура слідчого експерименту, оцінка доказів