Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 14 травня 2024 року
у справі № 991/7976/23
Кримінальна юрисдикція
Щодо висловлення в ухвалі слідчого судді, постановленій за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу, висновків щодо строків досудового розслідування
Фабула справи: ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду закрито провадження за клопотанням детектива НАБУ про застосування запобіжного заходу у вигляді застави у кримінальному провадженні щодо підозрюваної ОСОБА_7 .
Ухвалою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду апеляційну скаргу прокурора залишено без задоволення, а ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду - без змін.
Окремою ухвалою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду звернуто увагу о прокурора та директора НАБУ на необхідність здійснення контролю щодо неухильного дотримання прокурорами та детективами під час здійснення досудового розслідування норм КПК України.
Мотивація касаційної скарги: на думку прокурора, постановлена апеляційним судом окрема ухвала не передбачена КПК України та виходить за межі судового контролю. Вважає незаконним дослідження судами питання про строки досудового розслідування під час вирішення питання про застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні.
Правова позиція Верховного Суду: згідно з положеннями ст.ст. 369, 418 КПК України суд апеляційної інстанції за наявності відповідних підстав має повноваження постановити ухвалу, яка не вирішує справу по суті, однак звертає увагу уповноважених органів на встановлені у кримінальному провадженні факти порушення закону, які потребують вжиття належних заходів реагування.
Питання, яке стосується строків досудового розслідування може бути предметом оцінки суду у разі надходження обвинувального акту до суду. Суд під час підготовчого судового засідання, як це встановлено п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України після отримання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності з'ясовує означене питання і ухвалює самостійне аргументоване рішення.
Висловлені в ухвалі слідчого судді висновки за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу щодо строків досудового розслідування не мають преюдиційного значення для суду, який буде з'ясувати питання про те, чи надійшов обвинувальний акт до суду в межах строку досудового розслідування.
Інших підстав для постановлення окремої ухвали колегією апеляційного суду в оскаржуваному судовому рішенні не наведено.
Висновки: висловлення в ухвалі слідчого судді висновків за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу щодо строків досудового розслідування є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, у зв`язку з чим така ухвала підлягає скасуванню.
Ключові слова: повноваження спеціалізованих судів, вихід за межі повноважень, надмірна тривалість розслідування