Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 15 квітня 2024 року
у справі № 826/13514/17[3]
Адміністративна юрисдикція
Щодо об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 10-1, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ "Абріс-інвест" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
Порушення, передбачене п. 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон № 448), Комісія вбачає у тому, що ТОВ «Абріс Інвест» та ТОВ «ІК «Контендо Капітал» здійснювали операції з інвестиційними сертифікатами ЗНВПІФ «Лайф Сайенс», які надавали або могли надавати уявлення щодо ціни на цінні папери, що не відповідають дійсності і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності вищевказаних операцій.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону № 448 маніпулюванням цінами на фондовому ринку є здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж фінансових інструментів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни фінансового інструменту, що не відповідають дійсності, та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок.
Позивач неодноразово зазначав, що внаслідок операцій з інвестиційними сертифікатами ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» за його участю ціна не змінилася і залишилася тією ж, яка була сформована задовго до нього, принаймні з 28.01.2013 - 1000 грн. Ці твердження Комісією не спростовано. Комісія не довела, що за відсутності операцій позивача, існували б інші ціни на інвестиційні сертифікати ЗНВПІД «Лайф Сайенс».
Суд відхиляє покликання Комісії на те, що ціна на інвестиційні сертифікати ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» є суттєво завищеною та не відповідає реальним його активам.
З огляду на це, дії позивача як торговця цінними паперами, не мали наслідком впливу на ціну, а тому висновок Комісії про наявність складу правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону № 448, є необґрунтований та незаконний.
ВИСНОВКИ: об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону № 448) передбачає: (а) діяння - здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж фінансових інструментів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни фінансового інструменту, що не відповідають дійсності; (б) наслідок - встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори за участю НКЦПФР, відповідальність учасників ринку цінних паперів, ознаки маніпулювання на фондовому ринку