Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 15 квітня 2024 року
у справі № 826/13514/17[2]
Адміністративна юрисдикція
Щодо складу правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ "Абріс-інвест" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон № 448) маніпулюванням цінами на фондовому ринку є неодноразове протягом торговельного дня укладення двома або більше учасниками торгів угод купівлі чи продажу фінансових інструментів у власних інтересах чи за рахунок одного і того ж клієнта, за якими кожен з учасників торгів виступає як продавець та покупець одного і того ж фінансового інструменту за однаковою ціною в однаковій кількості або які не мають очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети хоча б для одного з учасників торгів (або їх клієнтів), а також надання клієнтом кільком учасникам біржових торгів доручення на укладення в його інтересах однієї або більше угод з одним і тим самим фінансовим інструментом, під час яких покупець та продавець діють в інтересах клієнта.
Комісія кваліфікувала дії позивача як маніпулювання за ознакою відсутності очевидного економічного сенсу для клієнта.
Наведена вище правова норма вимагає, щоб угоди купівлі чи продажу фінансових інструментів мали очевидний економічний сенс та очевидну законну мету. Слово «очевидний» тлумачиться як дуже помітний; неприхований; безсумнівний, безперечний. За таких обставин, Комісія має підстави перевіряти ознаки маніпуляції за наявності обґрунтованої підозри (сумніву) щодо законної мети чи економічної доцільності угод. При цьому обґрунтована підозра ґрунтується на тому, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа могла вчинити правопорушення. Такі факти або інформація перевіряються Комісією та їм надається правова оцінка з урахуванням пояснень учасників ринку.
Позивач пояснював, що економічний сенс для покупця полягає у реалізації мети скупити цінні папери. Сертифікати продавали фізичні особи через брокера ТОВ «Контендо капітал», а купувало ТОВ «Проксіма трейд» і ТОВ «Добробут+» через брокера ТОВ «Абрис-Інвест». Окрім того, позивач надав висновок експерта Олефіренко В.В. про вартість об`єкта незалежної оцінки, за яким ринкова вартість інвестиційних сертифікатів ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» станом на 30.12.2015 становить 1035 грн.
Суд погоджується з Комісією та вважає, що ці пояснення позивача не свідчать про наявність очевидного економічного сенсу і не спростовують обґрунтований сумнів щодо маніпуляції, оскільки позивач не навів переконливих аргументів з приводу причин істотної розбіжності цін на інвестиційні сертифікати ЗНВПІФ «Лайф Сайенс» на біржовому (1000 грн) і позабіржовому ринку (0,03 грн і 1 грн) і причину їх придбання за 1000 грн за наявності суттєво меншої ціни на позабіржовому ринку.
При цьому для оцінки порушення, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закону № 448, для доведення відсутності очевидного економічного сенсу не має значення за даними біржового чи позабіржового ринку визначаються ціни на тотожні цінні папери. Важливою, в контексті справи, що розглядається, є істотна, понад 1000 разів, відмінність ціни, а не місце укладення угод.
Оскільки санкцію застосовано за умисні дії, що мають ознаки маніпулювання на фондовому ринку, визначені цим Законом - і порушення вимог п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закону № 448 Комісією доведено, накладення штрафу у розмірі 250 000 грн. є правомірним. При визначенні розміру штрафу Комісією у постанові враховано велику кількість угод, які містять ознаки маніпулювання, обізнаність позивача з реальним фінансовим станом емітента та дійсної ціни на фінансовий інструмент.
ВИСНОВКИ: неодноразове протягом торговельного дня укладення двома або більше учасниками торгів угод купівлі чи продажу фінансових інструментів, які не мають очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети хоча б для одного з учасників торгів (або їх клієнтів), є окремим самостійним складом правопорушення, яке передбачене п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закону № 448.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори за участю НКЦПФР, відповідальність учасників ринку цінних паперів, ознаки маніпулювання на фондовому ринку