Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 15 квітня 2024 року
у справі № 826/13514/17[1]
Адміністративна юрисдикція
Щодо складу правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ "Абріс-інвест" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон № 448) визначено перелік дій, які не є маніпулюванням цінами на фондовому ринку. Зокрема, не можна визнати маніпулюванням дії, що мають на меті підтримання цін на емісійні цінні папери, у зв`язку з їх публічним розміщенням або обігом, за умови, що такі дії вчиняються учасником біржових торгів на підставі відповідного договору з емітентом таких цінних паперів (п. 1 ч. 2 ст. 10-1 Закону № 448).
Обов'язковою умовою для вчинення відповідних дій учасником біржових торгів є наявність договору з емітентом цінних паперів, а їх метою є підтримання цін на емісійні цінні папери, у зв`язку з їх публічним розміщенням або обігом.
Важливо зауважити на мету вчинення таких дій - саме підтримання цін на емісійні цінні папери, у зв`язку з їх публічним розміщенням або обігом, оскільки вчинення дій, які призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок, вже є маніпулюванням цінами на фондовому ринку.
Маркет-мейкер є окремим учасником біржових торгів, що діє на підставі відповідного договору з фондовою біржею та/або з емітентом цінних паперів, та здійснює діяльність, направлену на підтримання ліквідності цінних паперів та інших фінансових інструментів, з урахуванням певних зобов'язань.
Такі дії маркет-мейкер повинен виконувати, з урахуванням покладених на нього зобов`язань, дотримуючись при цьому як вимог Закону, так і правил відповідної фондової біржі, зокрема щодо заборони маніпулювання цінами на фондовому ринку, яка здійснює за цим контроль.
При цьому договір маркет-мейкерства також має відповідати вимогам законодавства та положенням правил відповідної фондової біржі.
Надаючи послуги за відповідним договором, маркет-мейкер для підтримання ліквідності ринку цінних паперів та інших фінансових інструментів приймає на себе зобов'язання щодо виставлення та підтримання протягом торговельної сесії біржі котирувань, заявок, укладення біржових контрактів стосовно певного обсягу цінних паперів (фінансових інструментів) в порядку, визначеному відповідним договором.
Водночас такий договір надає йому можливість вчиняти відповідні дії, за умови, що вони відповідатимуть вимогам Закону та правилам відповідної фондової біржі, і не міститимуть у собі ознак, встановлених ч. 1 ст. 10-1 Закону №448, зокрема.
ВИСНОВКИ: не є маніпулюванням цінами на фондовому ринку дії, що мають на меті підтримання цін на емісійні цінні папери, у зв`язку з їх публічним розміщенням або обігом, за умови, що такі дії вчиняються учасником біржових торгів на підставі відповідного договору з емітентом таких цінних паперів (маркет-мейкером). Натомість, вчинення дій, які призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок, містить ознаки маніпулювання цінами на фондовому ринку.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори за участю НКЦПФР, відповідальність учасників ринку цінних паперів, ознаки маніпулювання на фондовому ринку