Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 10 травня 2019 року
у справі № 820/663/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо переміщення, яке є підставою для атестування поліцейського
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в області (далі - ГУНП в області), Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в області (далі - Атестаційна комісія), в якому просив:
- визнати протиправним і скасувати рішення (висновок) Атестаційної комісії, яке полягає у тому, що позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність;
- скасувати наказ ГУНП в області «По особовому складу» в частині звільнення позивача зі служби в поліції через службову невідповідність за пп. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію»;
- поновити позивача на службі в поліції на посаді оперуповноваженого відділу поліції ГУНП в області або, у разі відсутності вільних місць на посаді оперуповноваженого, замінити на аналогічну та, у разі введення нового штату та зміни назви підрозділу, посади тощо, поновити на службі в поліції на рівнозначній посаді того ж підрозділу в постійний штат;
- стягнути з ГУНП в області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу по дату прийняття рішення судом.
Постановою окружного адміністративного суду в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду постанову окружного адміністративного суду залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Перелік підстав проведення атестування поліцейських передбачений статтею 57 Закону України «Про Національну поліцію» є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Аналіз законодавчих приписів дає підстави для висновку, що атестуванню підлягають лише поліцейські: а) які претендують на вищу посаду; б) щодо яких вирішується питання про переведення на нижчу посаду; в) щодо яких вирішується питання про звільнення через службову невідповідність. Відповідно, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, слід включати лише тих поліцейських, відносно яких наявні підстави для проведення атестування, що передбачені частиною другою статті 57 Закону України «Про Національну поліцію».
При цьому, кожна із зазначених у частині 2 статті 57 Закону України «Про Національну поліцію» підстав проведення атестування повинна бути пов`язана з певними передумовами, зокрема, атестування, яке призначається для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, повинне бути зумовлене існуванням реальних підстав до звільнення, як то неналежне виконання службових обов'язків, порушення установленого чинним законодавством порядку і правил несення служби тощо.
Проведення атестації без необхідних передумов і за відсутності підстав, передбачених частиною другою статті 57 Закону України «Про Національну поліцію», суперечить вимогам цього закону.
З огляду на приписи частини 2 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.
ВИСНОВКИ: підставою для атестування поліцейського може бути не будь-яке переміщення по службі, а лише в разі претендування поліцейським на вищу посаду в порядку просування по службі.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проходження служби в поліції, спори щодо проходження публічної служби, правовий статус поліцейських, процедура переміщення поліцейських