Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 08 липня 2020 року
у справі № 320/6745/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо переміщення поліцейського на нижчу посаду за власною ініціативою
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області (далі - ГУНП в Київській області) про визнання протиправним і скасування наказу про призначення його на посаду заступника начальника слідчого відділу Броварського відділу поліції ГУНП в Київській області та поновлення на посаді заступника начальника Броварського відділу поліції ГУНП в Київській області - начальника слідчого відділу.
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено.
Постановою апеляційного адміністративного суду скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.
ОЦІНКА СУДУ
Статтею 60 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) встановлено, що проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 65 Закону №580-VIII переміщення поліцейських на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський, здійснюється, зокрема за ініціативою поліцейського.
Відповідно до положень частин третьої-п'ятої статті 59 Закону №580-VIII рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України. Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України.
У пункті 2 розділу III Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 №1235, передбачено, що підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.
Документами з питань проходження служби є: 1) рапорт (заява), що пишеться власноручно у довільній формі; 2) подання про призначення на посаду; 3) подання про встановлення додаткових видів грошового забезпечення (Перелік документів з питань проходження служби, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 №1235).
ВИСНОВКИ: поліцейський може бути переміщений на нижчу посаду за власною ініціативою, тобто за умови вільного волевиявлення, про що він зазначає у власноручно написаному рапорті, на підставі якого видається відповідний наказ по особовому складу.
Подача рапорту про переміщення на нижчу посаду з метою уникнути дисциплінарної відповідальності за винні дії не може розцінюватись як примус до цього.
Водночас волевиявлення (ініціатива) поліцейського на переміщення по службі має також існувати в момент видання наказу про таке переміщення.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проходження служби в поліції, спори щодо припинення публічної служби, правовий статус поліцейських, процедура переміщення поліцейських