Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 березня 2024 року
у справі № 914/129/23
Господарська юрисдикція
Щодо наслідків невідповідності персоніфікованих даних споживача природного газу в заяві-приєднання до Типового договору, яка складалася Оператором ГРМ
Фабула справи: ПП "Вулкан", не погодившись з актАМИ АТ "Львівгаз" про порушення та його рішенням, звернулося до суду з позовом про визнання їх недійсними та незаконними, а також про стягнення моральної шкоди.
Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, ухвалив рішення, яким задовольнив позов ПП "Вулкан" частково, визнавши недійсним та незаконним рішення комісії АТ "Львівгаз", а у задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
Мотивація касаційної скарги: АТ "Львівгаз" зазначає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування ч.1 ст.40 Закону "Про ринок природного газу", ч. 1 ст. 193 ГК України, ч. 1 ст. 649 ЦК України, п.4 гл.1 розд.1, абз.3 п.5 гл.3 розд.6 Кодексу ГРМ такого змісту: момент погодження встановлення газового обладнання на об'єкті споживача встановлюється згідно з Додатком 4 до Типового договору розподілу природного газу.
Правова позиція Верховного Суду: правовідносини між споживачем та оператором ГРМ з надання послуг з розподілу природного газу визначаються типовим договором, умови якого затвердила НКРЕКП.
Укладення такого договору відбувається, зокрема підписанням споживачем заяви-приєднання у відповідній формі додатку 1 (для побутових споживачів) або додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу, що також затверджені НКРЕКП.
Відповідну заяву-приєднання формує Оператор ГРМ та направляє її споживачеві інформаційним листом, форма якого наведена в додатку 3, та має містити персоніфіковані дані споживача, зокрема ті, що передбачені абз.3 п.5 гл.3 розд.VI Кодексу ГРМ.
У п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під'єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об'єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок об'єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
Відповідно до пп.5 п.1 гл.2 розд.XІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
Враховуючи викладене, Верховний Суд погоджується з аргументами скаржника, що за загальним правилом тип лічильника та перелік санкціонованих газових приладів визначається відповідно до заяви-приєднання до Типового договору.
Суди попередніх інстанцій встановили, що ПП "Вулкан" приєдналося до умов Типового договору розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання. Вказана заява була підготовлена АТ "Львівгаз" в особі його працівників та направлена позивачеві інформаційним листом.
Суди дійшли висновку, що саме відповідач помилково зазначив у цій Заяві-приєднання не те обладнання, встановлення якого раніше було санкціоноване ним же самим.
Висновки: розбіжності між персоніфікованими даними споживача в частині встановлених і під`єднаних до газової мережі газових приладів, що внесені до Додатку 4, та тими, що вказані в документах, пов'язаних з реконструкцією газової мережі споживача, і які фактично встановлені, не свідчать про самовільне і несанкціоноване з боку оператора ГРМ підключення споживачем газових приладів, а лише вказує на те, що оператор ГРМ припустився помилки під час оформлення Заяви-приєднання та Додатку 4.
Ключові слова: момент підключення газових приладів, спори з оператором ГРМ, умови притягнення до відповідальності