Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 лютого 2024 року
у справі № 372/1529/21
Кримінальна юрисдикція
Щодо правомірності проведення огляду трупа не за місцем події
Фабула справи: вироком суду першої інстанції, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України та призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років.
Мотивація касаційної скарги: засуджений вважає недопустимими доказами протокол обшуку, оскільки він був проведений без ухвали слідчого судді, з порушеннями положень ст. 234 КПК, так як під час його проведення фактично здійснювалися такі процесуальні дії як допит осіб, слідчий експеримент, вилучення біологічних зразків та одягу, огляд трупу та протокол огляду місця події, об'єктом якого був труп потерпілого, який знаходився у приміщенні моргу, адже він не відповідає вимогам ст. 238 КПК.
Правова позиція Верховного Суду: у матеріалах кримінального провадження міститься протокол огляду місця події, який проводився у приміщенні медичного закладу, де перебував труп ОСОБА_9.
Зі всієї очевидністю, медичний заклад у цьому кримінальному провадженні не є місцем вчинення кримінального правопорушення або місцем виявлення ознак кримінального правопорушення. Проте, доводи захисника про недопустимість результатів цієї слідчої (розшукової) дії у зв`язку з недотриманням вимог ст. 238 КПК, колегія суддів вважає необґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 КПК огляд трупа слідчим, прокурором проводиться за обов'язкової участі судово-медичного експерта або лікаря, якщо вчасно неможливо залучити судово-медичного експерта.
При цьому слід розуміти, що залучені до огляду трупа судово-медичний експерт або лікар набувають статусу спеціаліста, оскільки головною метою їх участі у цій слідчий (розшуковій) дії є надання допомоги слідчому, прокурору в описі видимих ознак насильницької смерті або особливих прикмет померлої людини.
Огляд трупа може здійснюватися одночасно з оглядом місця події, житла чи іншого володіння особи з додержанням правил цього Кодексу про огляд житла чи іншого володіння особи (ч. 2 ст. 238 КПК).
Висновки: огляд трупа може проводитися і не за місцем події.
Ключові слова: здійснення слідчих дій, розмежування обшуку та огляду, повноваження слідчого