Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 08 лютого 2024 року
у справі № 990/315/23
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів за позовом про визнання протиправними дій Верховної Ради України з приводу залишення без розгляду на пленарному засіданні проєкту її постанови
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Верховної Ради України (далі - ВРУ), у якому просив:
- визнати протиправними дії ВРУ щодо залишення без розгляду на пленарному засіданні проєкту Постанови ВРУ «Про скасування рішення Верховної Ради України від 10 квітня 2023 року про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр. № 8312 від 27 грудня 2022 року)» без голосування про включення його до порядку денного;
- зобов'язати ВРУ розглянути без голосування про включення до порядку денного проєкт Постанови ВРУ «Про скасування рішення Верховної Ради України від 10 квітня 2023 року про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр. № 8312 від 27 грудня 2022 року)» на пленарному засіданні;
- зобов'язати ВРУ провести за скороченою процедурою обговорення питання щодо проєкту Постанови ВРУ «Про скасування рішення Верховної Ради України від 10 квітня 2023 року про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр № 8312 від 27 грудня 2022 року)» (реєстр № 8312-П від 11 квітня 2023 року).
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду ухвалою від 27 листопада 2023 року відмовив у відкритті провадження в цій справі на підставі пункту 1 частини першої статті 170 КАС України, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
ОЦІНКА СУДУ
Як установив суд першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дії ВРУ щодо залишення без розгляду на пленарному засіданні проєкту Постанови ВРУ «Про скасування рішення Верховної Ради України від 10 квітня 2023 року про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр. № 8312 від 27 грудня 2022 року)» без голосування про включення його до порядку денного, зобов`язання ВРУ розглянути без голосування про включення до порядку денного цього проєкту на пленарному засіданні, а також зобов'язання відповідача провести за скороченою процедурою обговорення питання щодо вказаного проєкту.
З позовної заяви вбачається, що позивач не погоджується з діями ВРУ щодо залишення без розгляду на пленарному засіданні проєкту Постанови ВРУ «Про скасування рішення Верховної Ради України від 10 квітня 2023 року про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр. № 8312 від 27 грудня 2022 року)» без голосування про включення його до порядку денного, що на думку ОСОБА_1, порушує його права як військовослужбовця ЗСУ на отримання додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн на місяць.
КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб`єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень ВРУ належить прийняття законів.
Визначення ВРУ єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони. Повноваження ВРУ реалізуються спільною діяльністю народних депутатів України під час сесій на її засіданнях.
При цьому, здійснюючи законотворчу діяльність, ВРУ не виконує владних управлінських функцій, які можуть бути предметом оскарження.
ВИСНОВКИ: дії ВРУ щодо реалізації законотворчої функції (залишення без розгляду на пленарному засіданні проєкту Постанови ВРУ «Про скасування рішення Верховної Ради України від 10 квітня 2023 року про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр. № 8312 від 27 грудня 2022 року)» без голосування про включення його до порядку денного) не є владно-управлінськими, відтак предмет позову не підпадає під контроль суду адміністративної юрисдикції.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори за участю ВРУ, повноваження парламенту, юрисдикція адміністративних судів