Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 квітня 2019 року
у справі № 922/324/17
Господарська юрисдикція
Щодо нецільового використання земельної ділянки як підстави для розірвання договору оренди землі
Фабула справи: міська рада звернулася до ТОВ "Прогрес-Авто" з позовом про розірвання договору оренди земельної ділянки, її повернення та приведенням у придатний для подальшого використання стан. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач істотно порушив умови договору оренди землі, а саме не приступив до будівництва торговельних та складських приміщень у строк передбачений договором та на теперішній час, що є підставою для розірвання договору оренди землі та її повернення на користь позивача.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, в позові відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: міська рада посилається на те, що суди надали перевагу акту обстеження земельної ділянки, який є неналежним доказом, над актом обстеження земельної ділянки та актом Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю позивача (далі - Інспекція). Крім того позивач зазначає, що відповідач не уклав з позивачем договір на пайову участь для розвитку інфраструктури міста, чим порушив інтереси позивача щодо недоотримання коштів.
Правова позиція Верховного Суду: приписами ст. 24 ЗУ "Про оренду землі" визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 наведеного Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст. ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Відповідно до ст. 34 вказаного Закону передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором (ч. 1).
Відповідно до п. "ґ" ч. 1 ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Висновки: не може бути підставою для розірвання договору та обставина, що будівельні роботи не були розпочаті, оскільки нецільовим використанням земельної ділянки є її використання з іншою метою, ніж та, що встановлена у договорі.
Ключові слова: роботи з підготовки до будівництва, акт обстеження земельної ділянки, продовження термінів будівництва