Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 31 січня 2024 року
у справі № 742/925/23
Кримінальна юрисдикція
Щодо тлумачення норми ч. 4 ст. 185 КК України в частині вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного або надзвичайного стану
Фабула справи: вироком суду першої інстанції ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, і призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Апеляційний суд своєю ухвалою вирок суду першої інстанції змінив. Перекваліфікував дії ОСОБА_6 з ч. 4 ст. 185 КК України на ч. 3 ст. 185 КК України, призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років, на підставі ст. 75 КК України звільнив останнього від відбування призначеного покарання з іспитовим строком 1 рік з покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 76 КК України.
Мотивація касаційної скарги: прокурор зазначає, що апеляційний суд, безпідставно перекваліфікував дії засудженого, визнавши відсутньою кваліфікуючу ознаку «вчинення крадіжки в умовах воєнного стану».
Правова позиція Верховного Суду: Законом України № 2117-IX від 03 березня 2022 року «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство» посилено відповідальність за кримінальні правопорушення, передбачені ст.ст. 185, 186, 187, 189, 191 КК України, вчинені в умовах воєнного стану.
Відповідно до вказаних змін крадіжка, вчинена в умовах воєнного або надзвичайного стану, кваліфікується за ч. 4 ст. 185 КК України, санкцією якої передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.
При цьому норма закону України про кримінальну відповідальність, передбачена ч. 4 ст. 185 КК України, підлягає застосуванню у разі «вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного або надзвичайного стану», а «вчинення злочину з використанням умов воєнного стану» (п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України) як обставина, що обтяжує покарання, може бути врахована судом лише в аспекті індивідуалізації кримінальної відповідальності. За ч. 4 ст. 185 КК України кримінальна відповідальність передбачена за вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного або надзвичайного стану на території, на якій він введений.
Висновки: ч. 4 ст. 185 КК України не передбачає такого тлумачення та кваліфікуючої ознаки як вчинення крадіжки з використанням умов воєнного стану або вчинення її на певній території України, де проводяться бойові дії.
Ключові слова: злочини проти власності, кваліфікаційні ознаки злочину, правовий режим воєнного стану