Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 вересня 2023 року
у справі № 757/8304/22-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо виплати середнього заробітку проводиться за час вимушеного прогулу
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Національного агентства з акредитації України про визнання протиправним і скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.
Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено у справі нове судове рішення. У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з частиною другою статті 40 КЗпП звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу (частина друга статті 235 КЗпП).
ВИСНОВКИ: виплата середнього заробітку проводиться за весь час вимушеного прогулу. Законом не передбачено будь-яких підстав для зменшення його розміру за певних обставин.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: захист від незаконного звільнення, процедура звільнення, виплати при звільненні