Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 березня 2023 року
у справі № 755/1549/22
Цивільна юрисдикція
Щодо необхідності дослідження судом на предмет підписання оригіналу електронного документа
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа - ПрАТ «СК «ПЗУ Україна», у якому просив стягнути на його користь на відшкодування майнової шкоди суму в розмірі 124 785, 63 грн, компенсацію моральної шкоди у розмірі 100 000, 00 грн, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Ухвалою районний суд передав цивільну справу № 755/1549/22 за підсудністю на розгляд міського суду.
Ухвалою апеляційний суд повернув ОСОБА_1 його апеляційні скарги на ухвалу суду першої інстанції.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом перевірки електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).
Суд, отримавши процесуальні документи в електронній формі, має здійснити перевірку, чи містить такий документ електронний підпис. Доступ до перевірки електронного підпису є відкритим, а тому суд має можливість та зобов`язаний достовірно встановити, що особа, яка подає процесуальний документ до суду, підписала його електронним підписом, який прирівнюється до власноручного.
У цій справі апеляційна скарга подана заявником в електронній формі із використанням електронного підпису.
Повертаючи апеляційну скаргу, подану заявником через суд першої інстанції, апеляційний суд вважав, що апеляційна скарга не підписана заявником.
Проте на момент вирішення апеляційним судом питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою ОСОБА_1 через суд першої інстанції, матеріали справи не містили відомостей про те, що районний суд або апеляційний суд проводили перевірку апеляційної скарги, поданої адвокатом в інтересах ОСОБА_1 в електронній формі, на предмет підписання її ЕЦП або, що за результатами такої перевірки було встановлено відсутність ЕЦП на електронному документі.
Натомість надіслані районним судом електронні примірники апеляційної скарги з додатками містять протоколи створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, відповідно до яких апеляційна скарга з додатками на ухвалу підписана ЕЦП адвокатом; ордер на надання правничої допомоги ОСОБА_1 в апеляційному суді підписаний ЕЦП адвокатом; докази направлення апеляції сторонам підписані ЕЦП адвокатом, що спростовує висновки апеляційного суду про непідписання апеляційної скарги та ордера заявником (його повноважним представником).
Повертаючи апеляційну скаргу, подану заявником через суд першої інстанції, яка є ідентичною апеляційній скарзі, поданій безпосередньо до суду апеляційної інстанції, апеляційний суд не врахував, що оригіналом документа є саме документ у електронній формі, а його паперова форма є копією документа, відтвореною на папері. Та обставина, що у матеріалах справи не було протоколів створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису, безумовно, не свідчить, що електронний документ не скріплений електронним підписом, оскільки у матеріалах справи не було і відомостей про відсутність ЕЦП на електронному документі.
Повертаючи апеляційну скаргу заявника, подану через суд першої інстанції, апеляційний суд не переконався у тому, що апеляційна скарга, подана у електронній формі, не містить електронного підпису заявника (його повноважного представника), не витребував із суду першої інстанції оригінал електронного документа для здійснення такої перевірки, а тому висновки про те, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підписана ним/його представником, апеляційний суд зробив без дослідження оригіналу поданої апеляційної скарги, надавши оцінку лише його паперовій копії, до якої суд першої інстанції помилково не долучив протоколи створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису, що свідчить про передчасність цих висновків.
ВИСНОВКИ: передусім суд має досліджувати на предмет підписання електронний документ, а не його паперову копію.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: вимоги до форми апеляційної скарги, порядок підписання процесуальних документів, підстави повернення апеляційної скарги, електронне судочинство, вимоги до електронного документа, порушення норм процесуального права