Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 08 грудня 2022 року
у справі № 360/694/21[1]
Адміністративна юрисдикція
Щодо обов'язку державного виконавця здійснювати рецензування звіту про оцінку майна, здійснену суб'єктом оціночної діяльності
ФАБУЛА СПРАВИ
ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за участю третьої особи - ПрАТ «Центр незалежної оцінки та експертизи», у якому просило визнати протиправними дії начальника Відділу примусового виконання рішень у зведеному виконавчому провадженні щодо визначення вартості оцінки нерухомого майна.
Постановою окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою апеляційного адміністративного суду, у задоволенні позовних вимог ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
За змістом статті 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі - Закон № 2658-III) оцінка майна - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами з оцінки майна, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
В силу пункту 2 частини другої статті 4 Закону № 2658-III однією із форм оцінки майна є рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), яке полягає в їх критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Відповідно до частин першої, третьої статті 13 Закону № 2658-III рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов'язковим.
ВИСНОВКИ: рецензування звіту з оцінки є єдиним законодавчо встановленим способом спростування результатів оцінки.
Однак, Закон № 1404-VIII не містить обов'язку державного виконавця, або відповідного відділу Державної виконавчої служби здійснювати рецензування звіту про оцінку майна, здійснену суб'єктом оціночної діяльності.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: оскарження висновків суб'єкта оціночної діяльності, скарга на дії виконавця, порядок судового оскарження виконавчих дій