Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 листопада 2022 року
у справі № 2/1519/6903/11
Цивільна юрисдикція
Щодо обов'язкової участі виконавця у розгляді подання про звернення стягнення на нерухоме майно боржника
Фабула справи: приватний виконавець виконавчого округу області (далі - приватний виконавець) звернувся до суду, заінтересовані особи: ТОВ «ОТП Факторинг Україна» (стягувач), ОСОБА_1 (боржник), із поданням про звернення стягнення на нерухоме майно боржника, право власності на яке не зареєстровано в установленому законом порядку, під час виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).
Ухвалою суду першої інстанції у задоволенні подання відмовлено.
Постановою апеляційного суду ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: приватний виконавець вказує, що суд першої інстанції не повідомив його про день і час розгляду подання та розглянув зазначене подання без участі заявника, що в свою чергу призвело до неможливості надати останньому до суду для ознайомлення оригінали виконавчого провадження, а також позбавило приватного виконавця можливості висловити суду свої доводи та міркування. Він також зазначає, що судами попередніх інстанцій взагалі проігноровано положення ч. 2 ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 440 ЦПК України. Приватним виконавцем була проведена належна перевірка майнового стану боржника.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 10 ст. 440 ЦПК України питання про звернення стягнення на нерухоме майно боржника, право власності на яке не зареєстровано в установленому законом порядку, під час виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішуються судом за поданням державного виконавця, приватного виконавця.
За правилом ч. 1 ст. 440 ЦПК України суд негайно розглядає подання державного виконавця, приватного виконавця без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця, приватного виконавця.
Висновки: законодавством встановлена обов'язкова участь державного виконавця, приватного виконавця у розгляді подання про звернення стягнення на нерухоме майно боржника, право власності на яке не зареєстровано в установленому законом порядку, під час виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).
Ключові слова: порядок звернення стягнення, право на участь у судовому засіданні, повноваження виконавця