Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 26 жовтня 2022 року
у справі № 0240/3413/18-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо правової природи доплати за роботу із шкідливими і небезпечними умовами праці
ФАБУЛА СПРАВИ
ПАТ "Спеціалізована будівельна компанія "Водпроект" звернулось до суду з позовом до управління Держпраці, у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу.
Окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, у задоволенні позову відмовив.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно зі статтею 12 Закону України "Про оплату праці" (далі - Закон №2694-XII) норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижчеоплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв`язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються КЗпП України та іншими актами законодавства України.
Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та КЗпП України, є мінімальними державними гарантіями.
Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що стаття 12 Закону №2694-XII містить не вичерпний перелік мінімальний державних гарантій та вказує на можливість їх встановлення іншими актами законодавства України, зокрема КЗпП України.
Так, відповідно до статті 100 КЗпП України на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я встановлюється підвищена оплата праці. Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.
ВИСНОВКИ: доплата за роботу із шкідливими і небезпечними умовами праці, є мінімальною державною гарантією, що передбачена положеннями статті 100 КЗпП України.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: державне регулювання оплати праці, умови оплати праці, стандарти у сфері оплати праці, дотримання трудового законодавства