Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 06 вересня 2022 року
у справі № 160/16980/20
Адміністративна юрисдикція
Щодо неналежного документального підтвердження надсилання апеляційної скарги засобами поштового зв`язку
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління ДПС на рішення окружного адміністративного суду залишено без руху.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції послався на те, що відповідач не виконав попередню ухвалу апеляційного суду та не повідомив поважні причини для поновлення строку на апеляційне оскарження.
Мотивація касаційної скарги: податковий органі зазначає, що апеляційна скарга була надіслана до апеляційного суду засобами поштового зв`язку через суд першої інстанції в межах тридцяти днів з моменту отримання копії рішення суду першої інстанції, тобто в строк, визначений ч. 2 ст. 295 КАС України.
Правова позиція Верховного Суду: ст. 297 КАС України передбачено, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до пп. 15.5 пп. 15 п. 1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з п.п. 3.1.2.1., 3.1.2.2. Порядку пересилання поштових відправлень, затвердженого та введеного в дію наказом УДП ПЗ «Укрпошта» 12 травня 2006 №211 (далі - Порядок №211) при прийманні рекомендованого поштового відправлення працівник зв`язку наклеює штриховий кодовий ідентифікатор відповідного зразка вгорі ліворуч адресного боку відправлення (у разі відсутності місця під адресою відправника, як виняток - на вільному місці адресного боку).
Про прийняте для пересилання рекомендоване поштове відправлення відправнику видається касовий чек або розрахункова квитанція. У розрахунковій квитанції зазначається: порядковий номер розрахункової квитанції; номер поштового відправлення (через дріб після номера квитанції), вид поштового відправлення, особлива відмітка, якщо рекомендоване відправлення подається з повідомленням про вручення, з відміткою «Судова повістка», «Вручити особисто»; місце призначення; його маса; сума плати за пересилання тощо. У визначеному місці розрахункової квитанції проставляється відбиток календарного штемпеля. Касовий чек повинен містити таку саму інформацію, за виключенням номера розрахункової квитанції.
З наведеного вбачається, що приймання рекомендованого поштового відправлення у відділенні поштового зв`язку починається з наклеювання на рекомендоване поштове відправлення штрихового кодового ідентифікатору.
При цьому, штриховий кодовий ідентифікатор дає змогу отримати відомості про рух поштового відправлення на офіційному веб-сайті УДП ППЗ «Укрпошта».
Висновки: копія лише самого фіскального чеку поштового відділення без долучення до нього рекомендованого повідомлення про вручення із штриховим кодовим ідентифікатором, або копії конверта, у якому направлялася апеляційна скарга, не може бути підтвердженням надіслання її засобами поштового зв`язку.
Ключові слова: порядок подання апеляційної скарги, пропуск процесуального строку, вимоги до поштових відправлень