Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 09 червня 2022 року
у справі № 300/1617/20
Адміністративна юрисдикція
Щодо строку на апеляційне оскарження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень, у якому просив визнати протиправними та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору та постанову про відкриття виконавчого провадження по виконанню постанови.
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду відмовлено у задоволенні заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження, відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
ОЦІНКА СУДУ
Статтею 295 КАС України визначено строк на апеляційне оскарження, який становить тридцять днів на рішення суду з дня його проголошення (частина перша).
Згідно з частиною першою статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною шостою статті 287 КАС України встановлено порядок апеляційного оскарження у цій категорії справ, а саме апеляційні скарги на судові рішення можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
У цій справі стосовно роз`яснення судом першої інстанції у категорії термінових адміністративних справ загальних строків на оскарження судового рішення, а не спеціальних, встановлених, зокрема, статтею 287 КАС України, сторона мала легітимні очікування на можливість оскарження судового рішення саме у встановлений судом строк - тридцять днів.
ВИСНОВКИ: незважаючи на суб'єктний склад сторін в адміністративному процесі, спеціальний строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції у цій категорії справ (справи щодо рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця) встановлений законом, ч. 6 ст. 287 КАС України, (десятиденний), є імперативним та обов'язковим для його застосування у цій категорії справ. У разі пропуску такого строку може порушуватись питання про його поновлення (частина третя статті 295 КАС України).
КЛЮЧОВІ СЛОВА: право на перегляд судових рішень, строки оскарження судових рішень, поважність причин пропуску строку, оскарження рішень виконавця