Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 14 червня 2022 року
у справі № 463/5551/15
Кримінальна юрисдикція
Щодо правових наслідків відсутності захисника під час затримання особи уповноваженою службовою особою
ФАБУЛА СПРАВИ
Суд першої інстанції засудив ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 289 КК (в редакції Закону № 2903-IV від 22 вересня 2005 року; із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15 квітня 2008 року) до покарання у виді позбавлення волі строком на 8 років з конфіскацією майна.
Апеляційний суд залишив вказаний вирок без зміни.
ОЦІНКА СУДУ
Вимоги статті 208 КПК України надають повноваження затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, «уповноваженій службовій особі».
Відповідно до ст. 276 КПК України повідомлення про підозру здійснюється, зокрема у випадку затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення.
В свою чергу, у частинах 2 та 3 статті 276 КПК України зазначено, що у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий, прокурор або інша уповноважена службова особа (особа, якій законом надано право здійснювати затримання) зобов`язані невідкладно повідомити підозрюваному про його права, передбачені статтею 42 цього Кодексу. Після повідомлення про права слідчий, прокурор або інша уповноважена службова особа на прохання підозрюваного зобов'язані детально роз'яснити кожне із зазначених прав».
ВИСНОВКИ: затримання в порядку статей 207 або 208 КПК України, за визначенням, є несподіваною для його учасників подією. Оскільки закон надає органам правопорядку повноваження за певних умов проводити затримання без попереднього судового дозволу, це означає, що законодавець визнає непередбачуваність обставин, які зумовлюють таке затримання.
Таким чином, відсутність захисника під час затримання особи у випадку, передбаченому статтею 208 КПК України, не може вважатися порушенням вимог кримінального процесуального закону.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: заходи забезпечення кримінального провадження, запобіжні заходи, процедура затримання, засади кримінального провадження