Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 16 лютого 2022 року
у справі № 560/4971/21
Адміністративна юрисдикція
Щодо стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи)
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до військової частини (відповідача) в якому просила:
- визнати протиправним дії військової частини щодо непроведення повного розрахунку при звільненні ОСОБА_1 - невиплату у день звільнення індексації грошового забезпечення;
- стягнути з військової частини на користь ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено частково.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення окружного адміністративного суду залишено без руху та відмовлено в задоволенні клопотання скаржниці про звільнення від сплати судового збору.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення окружного адміністративного суду було повернуто скаржнику, оскільки скаржником не виконано вимогу про усунення недоліків апеляційної скарги.
ОЦІНКА СУДУ
Аналіз пункту 13 частини першої статті 5 Закону «Про сплату судовий збір» в сукупності з частиною другою статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій закріплених законодавством саме через набуття такого статусу.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, підставою для звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою стала виплата їй Військовою частиною грошової компенсації за неотримане речове майно не в день її звільнення з військової служби, тобто із затримкою повного розрахунку при звільненні. Тому позивачка звернулася з цим позовом до суду з вимогою про стягнення з Військової частини середнього заробітку за затримку повного розрахунку при звільнення, а саме за невиплату грошової компенсації за речове майно.
Враховуючи викладене, Верховний Суд погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що вимоги позивачки не пов'язані з порушенням її права на соціальний захист, саме, як учасника бойових дій. Тому судовий збір має бути сплачений на загальних підставах.
ВИСНОВКИ: сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.
Таким чином, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
КЛЮЧОВІ СЛОВА: захист соціальних прав, правовий статус учасника бойових дій, судові витрати, підстави звільнення від сплати судового збору