Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 січня 2022 року
у справі № 910/10279/21
Господарська юрисдикція
Щодо можливості залишення апеляційної скарги без руху у випадку її непідписання
ФАБУЛА СПРАВИ
ПрАТ "Готель Дніпро" звернулося до господарського суду з позовом до ТОВ "Петрос Кафе" про розірвання договору оренди частини нежитлового приміщення.
Ухвалою господарського суду провадження у справі закрито.
Апеляційний господарський суд ухвалою апеляційну скаргу ТОВ "Петрос Кафе" на ухвалу господарського суду повернув заявнику без розгляду. Судове рішення мотивовано тим, що апеляційна скарга ТОВ "Петрос Кафе" не підписана уповноваженим представником.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частин 1, 2 статті 258 ГПК України апеляційна скарга подається у письмовій формі. В апеляційній скарзі мають бути зазначені: 1) найменування суду, до якого подається скарга; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає апеляційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) рішення або ухвала, що оскаржується; 5) у чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали (неповнота встановлення обставин, які мають значення для справи, та (або) неправильність установлення обставин, які мають значення для справи, внаслідок необґрунтованої відмови у прийнятті доказів, неправильного їх дослідження чи оцінки, неподання доказів з поважних причин та (або) неправильне визначення відповідно до встановлених судом обставин правовідносин тощо); 6) нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції; 7) клопотання особи, яка подала скаргу; 8) дата отримання копії судового рішення суду першої інстанції, що оскаржується; 9) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
До апеляційної скарги додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень; 2) докази сплати судового збору; 3) докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі; 4) докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, за наявності. Якщо апеляційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору (частини 3, 4 статті 258 ГПК України).
Статтею 174 ГПК України передбачені підстави залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, а статтею 260 цього Кодексу - підстави залишення апеляційної скарги без руху та її повернення.
Відповідно до пункту 1 частини 5 статті 260 ГПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо вона подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
ВИСНОВКИ: норма статті 174 ГПК України, якою встановлено порядок залишення заяви без руху, застосовується у випадку невідповідності апеляційної скарги вимогам статті 258 ГПК України, тоді як у випадку непідписання апеляційної скарги остання підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини 5 статті 260 ГПК України. Звідси процесуальна норма пункту 1 частини 5 статті 260 ГПК України не передбачає можливості залишення апеляційної скарги без руху, зокрема у випадку її непідписання.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: форма апеляційної скарги, недоліки апеляційної скарги, підстави повернення апеляційної скарги