Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 січня 2022 року
у справі № 640/4882/20
Адміністративна юрисдикція
Щодо наслідків самостійного виявлення замовником будівництва технічної помилки в зареєстрованій декларації про готовність об'єкта до експлуатації
Фабула справи: ТОВ «Строй Центр» звернулось з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Нацкомісія), у якому просило:
- визнати неправомірними дії Нацкомісії по визначенню датою введення в експлуатацію фотоелектричної наземної сонячної електростанції «СОНЕСТА»;
- зобов`язати Нацкомісію встановити для ТОВ «Строй Центр» (фотоелектричної наземної сонячної електростанції «СОНЕСТА») «зелений» тариф на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, із розрахунку коефіцієнту «зеленого» тарифу для об`єктів або його черг/пускових комплексів, введених в експлуатацію.
Окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, задовольнив позовні вимоги.
Мотивація касаційної скарги: Нацкомісія вказує, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI), Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII) та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 (далі - Порядок № 461), що призвело до неправильного вирішення спору.
Правова позиція Верховного Суду: механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів визначає Порядок № 461, прийнятий на виконання вимог ст. 39-1 Закону № 3038-VI, відповідно до пункту 3 якого прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).
П. 11 Порядку № 461 визначено, що датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
Замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації чи акті готовності об'єкта до експлуатації, за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката (п. 16 Порядку № 461).
У той же час, згідно із п. 22 Порядку № 461 у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю наведених у декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), які не є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом відповідно до ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово в паперовій або електронній формі через електронний кабінет повідомляє замовнику (його уповноваженій особі) протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.
Відомості щодо внесення даних, зазначених у декларації, в якій виявлено технічну помилку або недостовірні дані, підлягають виключенню з реєстру в установленому порядку.
До замовника, який самостійно виявив допущену технічну помилку і в порядку, передбаченому цим пунктом, подав відповідну заяву, штрафні санкції за раніше подану з помилками декларацію або виявлені в ній недостовірні дані не застосовуються.
У разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю наведених у зареєстрованій декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без затвердженого в установленому порядку проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Держсервісбуд не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про скасування реєстрації декларації вносить до реєстру відповідний запис.
Після скасування реєстрації декларації замовник має право повторно подати її згідно з вимогами, встановленими п.17 цього розділу.
Висновки: у разі, якщо замовник будівництва самостійно виявив допущену технічну помилку і в порядку, передбаченому п. 17 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, подав відповідну заяву, законодавством не передбачено скасування реєстрації зареєстрованої декларації, а виключення таких даних з реєстру в установленому порядку шляхом внесення до зареєстрованої декларації змін.
Ключові слова: правомірність здійснення будівництва, приєднання генеруючих потужностей, будівництво електричних станцій