Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 02 лютого 2022 року
у справі № 676/6492/19
Кримінальна юрисдикція
Щодо обов'язкової присутності захисника та законного представника під час складення протоколу про адміністративне затримання неповнолітнього
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком суду першої інстанції ОСОБА_2 визнано невинуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 308, ч. 1 ст. 309 КК, та на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК виправдано за недоведеністю того, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.
Апеляційний суд скасував зазначений вирок місцевого суду та ухвалив новий вирок, яким визнав ОСОБА_2 винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 308, ч. 1 ст. 309 КК, призначив покарання за ч. 1 ст. 308 КК у виді позбавлення волі на строк 3 роки, а за ч. 1 ст. 309 КК - у виді арешту на строк 6 місяців та на підставі ч. 1 ст. 70 КК шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно визначив покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.
Відповідно до статей 75, 104 КК ОСОБА_2 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 1 рік та покладено обов'язки, передбачені ст. 76 КК, - періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання. У решті вирок залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
За приписами статей 260, 261 КУпАП адміністративне затримання провадиться органами внутрішніх справ (Національною поліцією) при розпиванні спиртних напоїв у громадських місцях, з метою встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення. Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі та центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, крім випадків, якщо особа захищає себе особисто.
ВИСНОВКИ: норми КУпАП не передбачають обов'язкової присутності захисника та законного представника під час складення протоколу про адміністративне затримання неповнолітнього.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: право на захист, процедура адміністративного затримання, адміністративна відповідальність неповнолітніх