Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 червня 2019 року
у справі № 527/600/17
Цивільна юрисдикція
Щодо порядку зарахування орендної плати за земельну ділянку в рахунок погашення інших договірних зобов'язань
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ «Новомосковськ Агро» про розірвання договору оренди землі та зобов'язання передати земельну ділянку.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Справа переглядалась судами неодноразово.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
ОЦІНКА СУДУ
Орендна плата є істотною умовою договору оренди (стаття 15 Закону України «Про оренду землі»), а тому орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату повинні бути відображені у договорі оренди землі і її обов`язковість випливає зі змісту самого договору та актів цивільного законодавства, яке регулює правовідносини з оренди землі.
З огляду на правову природу орендної плати як обов'язкової та визначальної для правової природи договору оренди земельної ділянки умови, орендна плата не може бути замінена на інші платежі і врахування орендної плати, як платежу у інших зобов'язальних правовідносинах між тими самими сторонами може бути лише на підставі інших погоджених сторонами правочинів та договорів, зокрема додаткового договору до договору оренди або змін договору оренди тощо.
При цьому відповідно до статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
ВИСНОВКИ: зарахування орендної плати за іншими зобов'язаннями, відповідно до положень статті 14 Закону України «Про оренду землі» повинна бути визначена сторонами шляхом укладання інших письмових угод, за умовами яких сторони визначили саме такі правовідносини з зарахування орендної плати в рахунок зобов'язань орендодавця по іншим правочинам.
Оскільки судами встановлено, що між сторонами виникли правовідносини з договору оренди земельної ділянки, яка належить позивачу, та договору позики, за яким існує зобов'язання позивача на повернення грошових коштів відповідачу, то можливість зарахування орендної плати в рахунок погашення зобов'язань за договором позики повинна бути оформлена у письмовій формі, як умови договору оренди, зокрема шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: землекористування, порядок зміни умов договору, зміст договору оренди землі, підстави припинення прав на землю, підстави припинення зобов'язання