Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 грудня 2021 року
у справі № 161/9741/18
Кримінальна юрисдикція
Щодо юридичного значення факту присутності особи на місці вчинення злочину під час проведення огляду місця події
ФАБУЛА СПРАВИ
Вироком суду першої інстанції ОСОБА_2 засуджено за ч. 1 ст. 286 КК до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік з позбавлення права керувати транспортними засобами на строк 1 рік.
Ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_2 змінено. Виключено обставину, яка обтяжує покарання - вчинення злочину щодо особи похилого віку. На підставі статей 49, 74 КК ОСОБА_2 звільнено від призначеного йому судом покарання за ч. 1 ст. 286 КК у зв`язку з закінченням строків давності. У решті вирок місцевого суду залишено без зміни.
ОЦІНКА СУДУ
Під час розгляду кримінального провадження місцевим та апеляційним судами ОСОБА_2 не заперечував, що у вказаний день та час керував автомобілем. Однак наполягав, що він не винуватий у дорожньо-транспортній пригоді, оскільки ПДР не порушував, його засліпило світло фар зустрічних автомобілів і він загальмував будучи на другому пішохідному переході як побачив потерпілу ОСОБА_1.
Разом із цим, позиція засудженого, про його невинуватість у вчиненні ДТП, були предметом перевірки судів першої та апеляційної інстанцій, і обґрунтовано визнано такою, що спростовуються доказами кримінального провадження, а саме: показаннями потерпілої, експертів, даними протоколів слідчих експериментів та висновками судових експертиз, які є логічними, послідовними, узгоджуються між собою та не викликають сумнівів у їх достовірності.
Істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які були би підставою для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення, не встановлено.
ВИСНОВКИ: та обставина, що засуджений був на місці, де проводився огляд місця події, не свідчить, що він брав в ньому участь, оскільки відповідно до ч. 6 ст. 237 КПК слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце огляду до його закінчення та вчинювати будь-які дії, що заважають проведенню огляду. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Присутність особи на місці вчинення злочину автоматично не означає, що вона брала участь у виявленні та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Відтак, особа, котра не зазначена у протоколі як учасник слідчої дії і не повинна його підписувати.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок складання протоколів слідчих дій, порядок проведення огляду місця події, допустимість доказів