Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 06 грудня 2021 року
у справі № 654/1820/18
Кримінальна юрисдикція
Щодо послідовності дій апеляційного суду при вирішенні питання про прийняття до розгляду апеляційної скарги
ФАБУЛА СПРАВИ
Вироком суду першої інстанції ОСОБА_2 визнано винуватим і засуджено за злочин, передбачений ч. 2 ст. 125 Кримінального кодексу України, до покарання у виді арешту на строк 6 місяців.
Справа переглядалась судами неодноразово.
За результатами нового апеляційного перегляду, ухвалою апеляційного суду клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження вироку суду щодо ОСОБА_2 залишено без задоволення та повернуто апеляційну скаргу особі, яка її подала.
ОЦІНКА СУДУ
Законодавцем передбачено, які судові рішення можуть бути оскаржені в апеляційному порядку (ст. 392 КПК), коло осіб, які мають таке право та межі оскарження (ст. 393 КПК), особливості апеляційного оскарження окремих судових рішень (ст. 394 КПК), порядок і строки апеляційного оскарження (ст. 395 КПК), вимоги до апеляційної скарги (ст. 396 КПК).
У разі необхідності вирішення питання про прийняття до розгляду апеляційної скарги, апеляційний суд має послідовно визначитися, що скарга відповідає всім передбаченим процесуальним законом вимогам, а її невідповідність хоча б одній із них є перешкодою для постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
ВИСНОВКИ: відповідно до визначеної законодавцем послідовності норм кримінального процесуального закону апеляційний суд має:
- перевірити чи відноситься оскаржене судове рішення до предмету його перевірки;
- встановити наявність у особи права на апеляційне оскарження з урахуванням певних особливостей;
- визначити чи було дотримано особою, яка подала скаргу, порядку і строків апеляційного оскарження;
- дослідити відповідність апеляційної скарги вимогам статті 396 цього Кодексу.
Проте, якщо на певному етапі перевірки апеляційним судом буде встановлено, що є перешкода для відкриття апеляційного провадження, то встановлення інших обставин є процесуально недоцільним, оскільки ця перешкода позбавляє суд можливості прийняти апеляційну скаргу до провадження.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: принцип забезпечення апеляційного оскарження, процедура апеляційного провадження, повноваження апеляційного суду