Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 01 грудня 2021 року
у справі № 501/740/18
Кримінальна юрисдикція
Щодо критеріїв відмежування провокації від допустимої поведінки правоохоронних органів
Фабула справи: за вироком суду першої інстанції, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, ОСОБА_1 визнано невинуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 4 ст. 27 ч.2 ст.15 ч.3 ст. 369 КК України та виправдано його на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України у зв`язку з недоведеністю, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.
Мотивація касаційної скарги: прокурор зазначає про необґрунтованість висновків щодо провокації злочину та наявність порушень при залучення до конфіденційного співробітництва адвоката ОСОБА_2.
Правова позиція Верховного Суду: для визначення провокації злочину Європейський суд з прав людини встановив, зокрема, такі критерії: чи були дії правоохоронних органів активними, чи мало місце з їх боку спонукання особи до вчинення злочину, наприклад, прояв ініціативи у контактах з особою, повторні пропозиції, незважаючи на початкову відмову особи, наполегливі нагадування, підвищення ціни вище середньої; чи був би скоєний злочин без втручання правоохоронних органів; вагомість причин проведення оперативної закупівлі, чи були у правоохоронних органів об'єктивні дані про те, що особа була втягнута у злочинну діяльність і ймовірність вчинення нею злочину була суттєвою.
Наявність у діях правоохоронних органів ознак, що відповідають вказаним вище критеріям судами відповідним чином перевірено не було.
Для відмежування провокації від допустимої поведінки правоохоронних органів Європейський суд з прав людини виробив ряд критеріїв, такі як: a) змістовний критерій, b) процесуальний критерій.
Висновки: під змістовним критерієм розуміється наявність/відсутність суттєвих змістовних ознак, притаманних провокації правоохоронних органів, а під процесуальним - наявність у суду можливості перевірити відомості про ймовірну провокацію під час судового засідання з дотриманням принципів змагальності та рівності сторін.
Ключові слова: корупційна злочинність, правила проведення обшуку, розслідування службових злочинів, умови допустимості доказів